Czas adwentowego oczekiwania i czuwania staramy się w naszych wspólnotach domowych, lokalnych i prowincjalnych, jak i na placówkach duszpasterskich, a także w szerszym gronie przeżyć jak najlepiej. W parafiach odbywają się Msze roratne, adwentowe rekolekcje i dni skupienia.

Krótki przegląd naszych adwentowych inicjatyw rozpoczęliśmy prezentować przy okazji sprawozdania ze spotkania modlitewno-formacyjnego u progu Adwentu dla młodych mężczyzn, które odbyło się w murach naszego Domu Głównego i seminarium.

Naszą stałą propozycją są internetowe rekolekcje adwentowe, które od lat organizuje i koordynuje ks. Krzysztof Obiedziński SChr, polonijny duszpasterz w Królestwie Niderlandów. W świecie nowych mediów po pół roku nieobecności pojawił się ponownie ks. Michał Armatys SChr z propozycją adwentowych rozważań opartych na kolekcie – mszalnej modlitwie dnia.

*    *    *

II Niedziela Adwentu, poza obchodzonym rokrocznie «Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie», obfitowała w formacyjne dni dla małżeństw i rodzin chrześcijańskich (jakby antycypując przeżywane w trzecim tygodniu Adwentu w całym Kościele kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin): w parafii w Morasku odbył się rejonowy dzień skupienia Kościoła Domowego. Podobne spotkanie formacyjne miało miejsce w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Dla uzupełnienia relacji o skupieniach wspólnot małżeńskich i rodzinnych dodajmy, że w I Niedzielę Adwentu swoje spotkanie miał zachodniopomorski oddział Ruchu «Équipes Notre Dame» z okazji 76. rocznicy proklamowania Karty END – dokumentu założycielskiego tego stowarzyszenia.

W sobotę 9 grudnia 2023 r. w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej zorganizowano kolejne skupienie dla kobiet, w którym uczestniczyły nie tylko panie z moraskiej parafii.

*    *    *

W tę drugą niedzielę zakończyło się również weekendowe skupienie Instytutu Myśli Schumana pod hasłem „Nabierzcie ducha i podnieście głowy” odbywające się w naszym Domu Rekolekcyjnym na poznańskim Ostrowie Tumskim. Przewodził mu superior naszego Domu Głównego ks. Ryszard Szymanik SChr od wielu lat zaangażowany w promowanie dzieła życia Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana, a jedną z konferencji wygłosił o. Bernard Ardura OPraem, postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego.

Trzeba ogólnie powiedzieć, że ów weekend 8-10 grudnia 2023 r. obfitował w różnorodne spotkania formacyjne: w naszej parafii w Pyrzycach odbyło się parafialne skupienie adwentowe dla dzieci, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i klasztorze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu natomiast – spotkanie dla młodzieży, kolejne z cyklu Spotkań Formacyjnych Młodych «Góra Tabor» (o którym informują również internetowe kanały naszych wspólnot parafialnych na Pomorzu Zachodnim). Podobne spotkanie miała polonijna młodzież z Niemiec i Francji.

*    *    *

W niedzielny wieczór 10 grudnia 2023 r. chór z parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu Morasku «Sancti Ioanni Cantores» pod dyrekcją s. Sylwii Marciniak MChR wykonał Akatyst ku czci Bogurodzicy Maryi. Śpiew Akatystu włączony w maryjne nabożeństwo pod przewodnictwem ks. proboszcza Mateia Catargiu SChr pozwolił jeszcze bardziej zaczerpnąć adwentowego ducha, w którym słyszymy głos, by przygotowywać drogi przychodzącemu do nas Zbawicielowi tzn. uczynić wszystko, aby doświadczać Jego uzdrawiającej i umacniającej obecności i bliskości. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parafianie, siostry misjonarki, których Dom Generalny sąsiaduje z kościołem parafialnym oraz nasi klerycy z ks. Rektorem.

*    *    *

8 grudnia 2023 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, tytularną uroczystość swojego kościoła mieszkańcy zniszczonej przez wojnę Kisielówki wraz z duszpasterzem, ks. Aleksandrem Repinem SChr, innymi księżmi z dekanatu oraz siostrami benedyktynkami misjonarkami, podobnie jak rok wcześniej, zgromadzili się na wspólnej modlitwie i Eucharystii.


12 grudnia 2023r. 230 1566 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne