Oto krótki przegląd wydarzeń z naszych parafialnych wspólnot bądź domów zakonnych, które miały miejsce w pierwszej połowie lutego 2024 r., a więc w ostatnich dwóch tygodniach karnawału…

W naszym Domu Głównym i zakonnym seminarium w Poznaniu w sobotę 10 lutego 2024 r. odbył się Archidiecezjalny Dzień Lektora: w seminaryjnej auli i salach wykładowych miały miejsce zajęcia formacyjne – wykład ks. Krystiana Sammlera pt. Jak dawać świadectwo w mediach społecznościowych?, gry i warsztaty dotyczące skrutacji Pisma Świętego, w klasztornym refektarzu uczestnicy mogli się posilić i wzmocnić swoje ciało, zaś w kaplicy był czas na wzmocnienie ducha przez adorację Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Kulminacyjnym momentem tego spotkania formacyjnego była Eucharystia w poznańskiej katedrze pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego z błogosławieństwem nowych lektorów, psałterzystów i ceremoniarzy oraz odnowieniem przyrzeczeń służących przy ołtarzu Pana. Wsród ustanowionych lektorów nie zabrakło przedstawiciela naszej parafii z Poznania Umultowa. Inny nasz młody parafianin nie miał sobie równych kahoocie biblijno-liturgicznym.

*    *    *

Od ponad trzydziestu lat w dniu 11 lutego w Kościele powszechnym jest obchodzony Światowy Dzień Chorego. Tradycyjnie nasi seminarzyści zaangażowali się tego dnia w jego archidiecezjalne obchody pod przewodnictwem bpa Grzegorza Balcerka, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej (tyt. Selendety) w kościele Matki Bolesnej na poznańskim Łazarzu, a w wielu naszych parafiach w kraju i na emigracji osoby starsze i chore w tym dniu mogły otrzymać sakrament namaszczenia chorych w czasie Mszy Świętych.

*    *    *

Obchodzony zaś 2 lutego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego dla parafian z Poznania Moraska i Szczecina Podjuch stał się okazją do przekroczenia klasztornej furty posługujących w parafii sióstr misjonarek Chrystusa Króla. Siostry zaprosiły na tzw. Drzwi Otwarte Klasztoru w niedzielne popołudnie 4 lutego 2024 r. Nasi klerycy w poniedziałkowy wieczór 5 lutego 2024 r. skorzystali z zaproszenia kleryków seminarium diecezjalnego.

*    *    *

Organizowane w tym okresie karnawałowe bale i zabawy stają się okazją do lepszego poznania się mieszkańców parafii między sobą, szczególnego wymiaru przybiera na emigracji, gdzie często polonijne rodziny mieszkają daleko od siebie i tylko niedzielna Msza Święta pozwala na spotykanie się. Zatem każde takie wydarzenie pozwala na integrację polonijnej wspólnoty. Otrzymaliśmy informację bądź fotorelację z Aulnay sous Bois, Polskiej Szkoły im. Kard. Augusta Hlonda w Baltimore, Dobrzan, LombardManchester, Poznania Umultowa.

 


12 lutego 230 952 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne