Po przemianach ustrojowych pierwszym duszpasterzem z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej był ks. Józef Wojda (1990-1992). Przyczynił się do powstania Polskiej Parafii Personalnej (1991) w porozumieniu z Episkopatem Węgier. Zainicjował powstanie Stowarzyszenia Katolików Polskich pw. św. Wojciecha, jako przyszłego prawnego spadkobiercę przedwojennego Domu Polskiego. Stawiał pierwsze kroki w celu integracji Polonii węgierskiej przy Kościele Polskim. Pracował w bardzo trudnych warunkach egzystencjalnych.

Drugim proboszczem chrystusowcem był ks. Marek Zygadło (1993-1998). On również pracował w bardzo trudnych warunkach zdany na łaskę lub niełaskę parafian zarówno polskich jak i węgierskich. Wraz ze Stowarzyszeniem św. Wojciecha zapoczątkował Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej (w tym roku obchodziliśmy już XXI). Był bardzo zaangażowany w pomoc dla poszkodowanych dzieci powodzian z Wrocławia i Raciborza (1997).

Następnie Polską Parafię Personalną w Budapeszcie przejął ks. Zbigniew Czerniak (1998-2003). Obejmował parafię, która przeżywała trudności w sferze materialnej i duchowej. Szybko jednak zdobył zaufanie zarówno polskich jak i węgierskich parafian. Zapoczątkował coroczne wyjazdy do Częstochowy na nocne czuwanie w intencji Polonii świata. Jako wspaniały organizator i gospodarz zajął się trudnym zadaniem remontu plebani i kościoła. Organizował wspaniałe pielgrzymki do sanktuariów polskich jak i europejskich. W 2000 r. sprowadził Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

Księdza Zbigniewa zastąpił ks. Leszek Kryża (2003-2011). Jego posługa w Kościele Polskim trwała 8 lat. Ponieważ jeszcze za ks. Zbigniewa często przybywał do Budapesztu, więc szybko zdobył zaufanie parafian. Zapoczątkował wspólną Drogę Krzyżową w Wielki Piątek w pobliskim Parku, zaprosił do udziału w Mszy św. zespół „Kleksiki”, przyczynił się do powstania chóru parafialnego św. Kingi, zapoczątkował wydawanie czasopisma katolickiego, kwartalnika „Quo Vadis”, wybudował kolumbarium, jak również przeprowadził dalszy ciąg prac remontowych w kościele.

W 2011 roku przybył do parafii polskiej ks. Karol Kozłowski (2011-2014). Z inżynierską precyzją kontynuował posługę duszpasterską, pracę remontową kościoła oraz był inspiratorem powstania tablic pamiątkowych na rocznicę 70 i 75 wybuchu i zakończenia II wojny światowej.

Obecny proboszcz ks. Krzysztof Grzelak (2014-  ) jest u nas rok, ale już zapisze się w historii Kościoła Polskiego jako inicjator kultu św. Jana Pawła II, przez sprowadzenie Jego relikwii.

Jubileusz 25-lecia posługi duszpasterskiej jest już historią, która na trwale wpisała się w życie Polonii Węgierskiej. Jesteśmy wdzięczni wszystkim duszpasterzom, którzy pełnili posługę w Polskim Kościele w Budapeszcie i dziękujemy im za wszelkie dobro, które w tym czasie się dokonało, a było również naszym udziałem.

Małgorzata Soboltynski


27 września 2015r. 2 3569 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne