W sobotę 23 marca w kościele polskim w Aulnay sous Bois powierzaliśmy Bogu swoje troski, cierpienia, swoje krzyże, uczestnicząc w niezwykłej Drodze Krzyżowej. To mistyczne wydarzenie, będące połączeniem literatury, sztuki i muzyki oparte zostało na artystycznej wizji współczesnej Drogi Krzyżowej wybitnego polskiego malarza Jerzego Dudy Gracza, a które możemy zobaczyć w Częstochowie na Jasnej Górze.

Podczas kolejnych stacji wsłuchiwaliśmy się w pełne głębokich myśli poetyckie rozważania, które odnosiły się do dzisiejszej rzeczywistości, których autorką jest p. dr Ewa Piasecka-Sikora, mieszkająca prawie od trzydziestu lat w Niemczech gdynianka. (Niedawno ukazał się jej tomik poezji „Golgota Jasnogórska Jerzego Dudy-Gracza w interpretacji literackiej”, który zyskał bardzo dobre recenzje Ernesta Brylla, poety i zarazem przyjaciela Jerzego Dudy Gracza oraz o. Mieczysława Polaka OSPPE, podprzeora Jasnej Góry). Na dużym ekranie wyświetlane były obrazy Golgoty Jerzego Dudy-Gracza a zaproszeni recytatorzy: państwo Bożena i Lech Makowieccy, pani Dorota Banaszkiewicz oraz nasz proboszcz, ks. Jarosław Koch SChr, odczytywali w języku polskim, a pan Czesław Noster w języku francuskim, rozważania z tomiku pani Ewy, a także słowa modlitwy naszego Wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II. Całość wydarzenia, którego scenariusza autorem jest pani Banaszkiewicz, uzupełniała przepiękna oprawa muzyczna składająca się m.in. z utworów Chopina, Webera, Bacha w wykonaniu zdolnych młodych artystów, absolwentów Gdańskiej Akademii Muzycznej: Dominika Kisiela na fortepianie, Jakuba Klemensiewicza na klarnecie, Karoliny Rupczak na skrzypcach i Aleksandry Urbanowicz na wiolonczeli, którym towarzyszył śpiew Aleksandry Solskiej i Joanny Sperskiej, sopranistki z Cappelli Gedanensis. Cały koncert miał cel charytatywny i był dedykowany najmniejszym i najsłabszym z nas – podopiecznym Gdyńskiego Hospicjum dla Dzieci im. św. Wawrzyńca oraz Domu Hospicyjnego dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”. Mogliśmy je wesprzeć nabywając pięknie ilustrowany reprodukcjami dzieł Jerzego Dudy-Gracza tomik poezji, na podstawie którego zostało zrealizowane dzisiejsze wydarzenie oraz każdym dodatkowym datkiem złożonym do wystawionych skarbon. Całe to misterium Drogi Krzyżowej zostało przyjęte bardzo pozytywnie i ciepło przez publiczność, czego wyrazem były niekończące się brawa na stojąco. Było to naprawdę wielkie przeżycie duchowe, religijne i artystyczne.

Dziękujemy wszystkim artystom i organizatorom tego pięknego wydarzenia, a szczególnie pani Ewie Piaseckiej-Sikora, której wiersze stały się inspiracją do zrealizowania całego spektaklu. Dziękujemy Ambasadzie RP w Paryżu za objęcie patronatem tego wydarzenia, dziękujemy patronom i sponsorom – Polskiej Misji Katolickiej w Aulnay sous Bois na czele z proboszczem, ks. Jarosławem Kochem SChr i przełożonym francusko-hiszpańskiej prowincji chrystusowców, ks. Janem Ciągło SChr, Fundacji Jana Pawła II, TVP Polonia, Stowarzyszeniu Obrońców Krzyża, firmom „Ercon”, „Winiarski”, „Agencja Celna Complex SAD”. Dziękujemy panu Czesławowi Nosterowi za tłumaczenia na język francuski. Dziękujemy wszystkim parafianom za liczne przybycie, dziękujemy gościom i przedstawicielom władz miasta.

Élisabeth Noster


23 marca 2019r. 230 6581 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne