Już od kilkunastu lat stałym elementem życia kulturalnego w Salem, położonym na Oceanem Atlantyckim mieście w stanie Massachusetts, jest polski festiwal, organizowany w połowie września przez polską wspólnotę, skupioną wokół kościoła św. Jana Chrzciciela w Salem.

Festiwal ten gromadzi Polaków nie tylko z najbliższej okolicy, ale biorą w nim udział również nasi rodacy z Nowej Anglii (region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju). Przez kilka ostatnich lat polska wspólnota w Salem pozbawiona była stałej opieki duszpasterskiej polskich kapłanów. Od 1 lipca bieżącego roku posługę duszpasterską, w ramach Wspólnoty Katolickiej w Salem, pełni tam ks. Mariusz Lis z Towarzystwa Chrystusowego.

Tegoroczny Festiwal, który odbył się w niedzielę 11 września, zgromadził dużą ilość naszych rodaków, manifestujących swoją polskość nie tylko językiem, ale także strojem, śpiewem, tańcem i wspólnymi zabawami. Jak co roku, w Festiwalu uczestniczyła też lokalna wspólnota amerykańska, którą przyciąga polska kuchnia, muzyka i wspaniała atmosfera, jaką stwarzają nasi rodacy. Na zaproszonych gości oczekiwało wiele atrakcji: smakowite dania polskiej kuchni, polskie wypieki i wiele innych; gry i zabawy dla całej rodziny; loteria; występ dzieci z polskiej szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Salem oraz zespołu folklorystycznego „Krakowiak” z Bostonu; tańce, do których będzie przygrywał zespół Windstar z Connecticut. Cieszyliśmy się też obecnością miss Polonia USA, Anety Chorzępy. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele lokalnych władz oraz ks. Michael Harrington, odpowiedzialny w archidiecezji bostońskiej za duszpasterstwo etniczne.

ks. Mariusz Lis SChr

 

Historia parafii, w której posługuje ks. Mariusz dostępna na stronie prowincji


13 września 2016r. 341 5011 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne