«YTOL –Youth Teams of our Lady» («Équipes Notre Dame des Jeunes – ENDJ») – to grupa, która zrodziła się we Francji: jest oficjalnym ruchem świeckim w Kościele rzymskokatolickim pomagającym przejść młodym ludziom ku dorosłemu życiu, pomagającym odkryć życiowe powołanie. Jego celem jest pogłębianie duchowości w przeżywaniu podwójnego wymiaru życia chrześcijańskiego: przebywania z Chrystusem i bycia posłanym na misję w codzienności życia.

Ruch jest poświęcony Maryi, która jako wzór otwartości na Ducha Świętego, zachęca młodych dorosłych do wzrastania od płytkiego rozumienia wiary do wiary jako znaczącej relacji z Jezusem przez wspólnotę, modlitwę i działanie. W końcu to grupa ludzi, z którymi można się utożsamiać, bowiem przeżywają te same sprawy i rzeczy, co każdy w swoim życiu.
Warto zatem szukać i znaleźć grupę lub rekolekcje, gdzie można się udać po duchowe wsparcie, niezależnie od tego, czy ktoś jest w szkole średniej, pracuje, czy studiuje, aby razem przechodzić przez ten czas naszego życia z Chrystusem i Jego Matką Maryją, rozwijając bardziej znacząco życie duchowe i odkrywając swoje powołanie.
W Kanadzie w dniach 12-17 marca 2023 r., w czasie ferii, około siedemdziesięciu młodych licealistów spotkała się w Acton, Ont. na rekolekcje prowadzone przez YTOL. Wśród uczestników była również młodzież (około 15 osób) z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough, Ont., a ich duszpasterz, ks. Chris Czapla SChr, został zaproszony do pomocy w prowadzeniu spotkania. Ks. Chris daje następujące świadectwo tego wydarzenia:

Bardzo trudno jest opisać słowami to, czego doświadczyłem sam, jak i każdy uczestnik bądź animator w ciągu ostatnich sześciu dni, w czasie rekolekcji „Youth Teams of Our Lady” dla młodzieży z liceum. Jest to niesamowite, że połowa, jeśli nie więcej, tych dzieci została zmuszona przez rodziców do uczestnictwa w tych rekolekcjach: byli źli, smutni, zamknięci, ale z dnia na dzień ci młodzi powolutku zaczęli się otwierać, zaczęli modlić się i śpiewać (pośród nich nawet chłopcy!), po prostu dostrzegli chyba sens wiary, wspólnoty, Kościoła. Pościli codziennie, nie mieli telefonów. Spotykali się w małych grupach, słuchali różnych konferencji, codziennie uczestniczyli we wspólnej Eucharystii. I wiele więcej… Mieli również czas, by zadawać pytania. Tyle rzeczy się działo: Duch Święty dotykał i rozgrzewał serca tych młodych ludzi. Widziałem to na własnych oczach. A pod koniec ze łzami w oczach, kiedy młodzież, przyjmując Chrystusa w Komunii Świętej, wyznawała, że Jezus jest ich Panem i Zbawicielem. Słyszałem różne świadectwa tych młodych ludzi – coś naprawdę niesamowitego.

Te rekolekcje rozpoczynają formacyjne spotkania młodzieżowe we własnych parafiach które odbywają się raz w miesiącu. Ich celem jest pomoc w pogłębianiu wiary, odnajdywaniu życiowego powołania, pomoc w tym wszystkim, co służy czynnemu i aktywnego zaangażowaniu się w parafii, itp. W końcu ma służyć młodzieży w odkrywaniu powołania do świętości i praktykowaniu wszystkich wymiarów duchowości chrześcijańskiej; ma pomóc w zachowywaniu wierności nauczaniu Kościoła katolickiego, wzorując się na «TAK» Maryi.
tekst i zdjęcia: ks. Chris Czapla SChr

*    *    *

Jak już zapowiadaliśmy, przygotowaliśmy kilka propozycji rekolekcji dla młodych w czasie Wielkiego Postu: w pierwszy weekend marca na spotkaniu formacyjnym w Domu PMK w La Ferté sous Jouarre spotkała się młoda Polonia francuska. Tym dniom skupienia przewodził ks. Krzysztof Kicka SChr z Amsterdamu, a koordynował ks. Witalij Melnyk SChr z Aulnay sous Bois. Natomiast w kolejny weekend skupienie z rozeznawaniem dla młodych mężczyzn zostało zorganizowane w Poznaniu przez naszego powołaniowca ks. Sebastiana Stawiereja SChr.

*    *    *

Zatem chyba nie ma wspólnoty, w której nie odbywałyby się wielkopostne rekolekcje czy inne ćwiczenia duchowe, których celem jest zgłębianie tajemnic naszej wiary i przygotowanie wiernych do najważniejszych świąt chrześcijańskimi, jakimi niewątpliwie są Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Przy obecnym bogactwie środków technicznych nauki i konferencje są rejestrowane, by można do nich zajrzeć również w innym czasie: wiele naszych parafii te zapisy udostępnia na swoich kanałach internetowych, bądź przez serwisy www, bądź media społecznościowe. Można by delikatnie rzec, że chrystusowiec głosił jedne z najbardziej medialnie transmitowanych rekolekcji: a chodzi o duchowe ćwiczenia na początku trzeciego tygodnia przygotowania paschalnego z toruńskiego sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II, które docierały do wielu słuchaczy i telewidzów za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam. Nauki rekolekcyjne pod hasłem „Odnaleźć żywy Kościół” zostały wygłoszone przez naszego Współbrata, ks. prof. Pawła Bortkiewicza SChr, wykładowcę Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, których zapis z kanału YouTube Radia Maryja prezentujemy w naszym zakonnym serwisie internetowym (dzień 1, dzień 2, dzień 3. Dopełnieniem i zwieńczeniem tych rekolekcji wielkopostnych był udział Ojca Rekolekcjonisty w cyklicznym programie – audycji na falach eteru „Rozmowy niedokończone”.


19 marca 2023r. 230 4655 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne