W przededniu 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie odbył się koncert piosenek legionowych. Wzięły w nim udział trzy chóry: Cantore Gospel, Chór im. Świętej Cecylii oraz zespół dziecięcy Boże Światełka.

W niedzielne popołudnie w kościele na osiedlu Chopina zgromadziło się wielu słuchaczy, którzy chcieli w ten sposób uczcić bardzo ważną dla Polaków rocznicę. Ks. proboszcz Krzysztof Antoń SChr – prowadzący konferansjerkę – zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewu, bo przecież tak naprawdę o to chodzi we wspólnym świętowaniu. W kościele rozbrzmiały najbardziej znane utwory: „Szara piechota”, „My, pierwsza Brygada”, „Raduje się  serce”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani”, „Przybyli ułani pod okienko” – jednym słowem same szlagiery Legionów! Klimat był niesamowity, zaangażowanie śpiewających – fantastyczne! Bo przecież większość z nich to dzieciaki ze szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy w ten sposób odrobili niezwykle ważną lekcję patriotyzmu. Oni już nigdy nie zapomną, że legioniści nosili szare mundury, a Pierwsza Kadrowa ruszała na Moskala (w końcu walczyli u boku Austriaków).

Największe poruszenie wywołała jednak piosenka, która przypomina o pięknie naszego kraju: „Kwiaty polskie” – swoisty hymn wszystkich emigrantów, szczególnie bliskich tej parafii, prowadzonej przecież przez księży Chrystusowców.

Niezapomniany koncert, niezapomniany klimat, wspólny śpiew i biało-czerwone barwy – to pozostanie w pamięci tych, którzy tworzyli „Koncert niepodległościowy”: śpiewających w chórach i śpiewających w kościele.

Ks. Dariusz Pazdan TChr


09 listopada 2015r. 2 3885 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne