Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie są z pewnością wzorcowym modelem upowszechniania kultury muzycznej na Pomorzu.

Festiwal, który w 2023 roku odbywa się po raz 50 (!) należy do grupy najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Koncerty we Władysławowie trwale wpisały się w kulturalny krajobraz polskiego wybrzeża. Pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem artystycznym cyklu był śp. prof. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista związany z Klasztorem na Jasnej Górze. On w porozumieniu z ówczesnym proboszczem parafii śp. ks. Witoldem Stańczakiem SChr zapoczątkował dzieło, które od pół wieku gromadzi tłumy melomanów podczas czwartkowych koncertów w okresie wakacji. Obecnie artystyczną pieczę nad festiwalem sprawuje syn inicjatora – dr Karol Lipiński-Brańka.

Festiwal aktywizuje kulturalnie społeczność lokalną. Władysławowo nie posiada ani sali koncertowej, ani domu kultury, dlatego najlepszym miejscem do organizowania koncertów stało się wyjątkowe wnętrze władysławowskiej świątyni z przepięknie brzmiącymi, 42-głosowymi piszczałkowymi organami.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne – dzięki występom wybitnych artystów wielu narodowości, wyznań, reprezentujących różne szkoły wykonawcze, jak również przez promocję młodych talentów – dają możliwość ukazania muzyki w oryginalny, urozmaicony i świeży sposób. Dzięki koncertom międzynarodowych autorytetów w dziedzinie wykonawstwa muzyki organowej, kameralnej i chóralnej, festiwal staje się także platformą wymiany kontaktów między artystami, budując pozytywny wizerunek kultury polskiej na świecie.

Co roku festiwal gromadzi ok. stu wykonawców z kraju i ze świata, reprezentujących różne style wykonawcze i repertuar wielu kultur muzycznych. Odbiorcami koncertów jest liczba ok. 2000 osób w ciągu jednego sezonu artystycznego. O randze festiwalu świadczą Patroni Honorowi – w poprzednich latach była to m.in. śp. Prezydentowa Maria Kaczyńska.

tekst: ks. Krzysztof Musiałek SChr, zdjęcia: Andrzej Sipajło


02 sierpnia 2023r. 230 1724 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne