W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego AD 2024 w szczecińskiej katedrze zainaugurowano uroczyście Rok Jubileuszowy 900-lecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. Wieczornej Mszy Świętej przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, a koncelebrowali ją m.in. chrystusowcy posługujący w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Wśród miejsc, gdzie odbywają się celebracje jubileuszowe są Pyrzyce: według historyków to pierwsza miejscowość, w której św. Otton podjął działalność ewangelizacyjną i ochrzcił jej mieszkańców w czerwcu 1124 r. Na okoliczność siedemsetlecia chrztu Pyrzyczan w miejscu, w którym miał się on dokonać wybudowano Baptysterium-Studzienkę, która przetrwała do czasów współczesnych, chociaż przez wiele lat pozostawało nieco zapomniane (w latach 1999-2000 doczekało się pierwszego remontu po II wojnie światowej). Z okazji 900-lecia również podjęto prace remontowo-konserwatorskie, których zwieńczeniem stało się poświęcenie odnowionego Baptysterium i figury św. Ottona.

Poświęcił je bp Zbigniew Zieliński, administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej przy Studzience, którą koncelebrowali również chrystusowcy z ks. Bogusławem Burgatem SChr, wikariuszem generalnym zgromadzenia na czele (wszak bracia i kapłani Towarzystwa Chrystusowego już prawie 80 lat posługują duszpastersko na Pomorzu Zachodnim). Nie zabrakło przy tym duszpasterzy jednej z pyrzyckich parafii – św. Ottona, która jest owocem obchodów 800-lecia chrztu Pomorzan, zatem przeżywa jubileusz stulecia istnienia. W czasie liturgii odnowiono przyrzeczenia chrzcielne a okolicznościowe kazanie wygłosił bp Jan Kopiec, biskup-senior z Gliwic i nawiązywał w nim na podobieństwa pomiędzy Śląskiem (z którego pochodzi) a Pomorzem. Po Mszy Świętej jej uczestniczyli przeszli w uroczystej procesji na plac przed kościołem NMP Bolesnej, w której niesione były relikwie Apostoła Pomorzan (a niósł je ks. Piotr Kurzaj SChr, proboszcz parafii św. Ottona). Tam następnie odbyła się część artystyczno-integracyjna uroczystości.

Wydarzenia związane z jubileuszem 900-lecia chrztu Pomorzan opisały lokalne media. Obecne są one również na profilach społecznościowych uczestników.

 


08 czerwca 230 513 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne