Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, w której duszpasterstwo od zakończenia II wojny światowej podejmują bracia i kapłani z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wzięła udział w finale konkursu «Aktywna Parafia 2024».

Obszerną relację z przebiegu całego konkursu, a zwłaszcza jego finału, który odbył się w sobotę 15 czerwca 2024 r., przesyła proboszcz parafii ks. Krzysztof Musiałek SChr:

Zostaliśmy w tym roku zaliczeniu do 10 parafii finalistów. Byliśmy w tym gronie jedyną parafią zakonną. Organizatorem Konkursu «Aktywna Parafia» jest Katolicka Agencja Informacyjna, współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej, a Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego bpa Artura G. Mizińskiego (który nota bene na początku drugiej dekady czerwca 2024 r. zakończył posługiwanie na tym urzędzie).
Orkiestra, śpiewy, wytwarzane lokalnie specjały kulinarne, ludowe stroje, rzeźba oraz duma z regionalnego kolorytu – to wszystko można było zobaczyć podczas finału konkursu «Aktywna Parafia 2024». Całe wydarzenie odbywało się już po raz czwarty w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Smoleńskiego 31 na warszawskich Bielanach.
Celem konkursu, jak wskazują organizatorzy jest wyłonienie wspólnot, które w sposób najbardziej aktywny podejmują inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne czy sportowe. Nasza parafia we Władysławowie tak została opisana przez KAI: Barwnie prezentuje się też wspólnota o chyba najdłuższej nazwie – Parafia pw. Wniebowzięcia NMP Królowej Wychodźstwa Polskiego i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika we Władysławowie. Parafia podkreśla swoje związki z lokalną kaszubską ojczyzną i Morzem Bałtyckim jednocześnie. Przywiozła kaszubskie rybne smakołyki, ludową rzeźbę i haft oraz informatory o historii wspólnoty. Nie zabrakło żółto-czarnych kaszubskich barw oraz górującego nad całością stołu godła Władysławowa ze znanym zapewnieniem: „Më trzimómë z Bògã (My trzymamy z Bogiem)”.
Zwyciężyła parafia św. Mikołaja w Jedlni w diecezji radomskiej. Dyplom odebrali przedstawiciele parafii z jej proboszczem ks. Januszem Smerdą. My gratulujemy zwycięzcom, chociaż proboszcz zwycięskiej parafii ujął to nieco inaczej: Wszyscy w tym konkursie jesteśmy zwycięzcami, a to, że zwyciężyliśmy w nim my – to dla nas podwójny sukces – dodając przy tym – To jest piękny obraz Kościoła.
Jak napisałem już na naszym FB, bardzo dziękuję tym, którzy z naszej parafii wzięli udział. Pokazali swoje zaangażowanie i wielkie serce w rywalizacji. Dobrze być z Wami.
ks. Krzysztof, proboszcz (tekst i zdjęcia)

Przedłużeniem i dopełnieniem finałowej gali konkursu «Aktywna Parafia 2024» był zorganizowany w niedzielne popołudnie 16 czerwca 2024 r. festyn parafialny.

 


ponad 2 tygodnie temu, 2024-06-17 230 574 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne