Uroczystość Wniebowzięcia NMP, które w naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej i która jest świętem tytularnym w wielu naszych wspólnotach, nakreśla niejako datę rozpoczynają cykl dziękczynienia za plony. W dzień tego maryjnego święta przynosimy do pobłogosławienia do naszych świątyń zioła i kwiaty: to wyraz naszej wdzięczności za Bożą opatrzność, dobroć i łaskawość. W kolejnych dniach, szczególnie w wolne od codziennych zajęć soboty i niedziele, w naszych parafiach organizowane są dożynki z uroczystymi dziękczynnymi Eucharystiami i integracyjnymi spotkaniami we wspólnocie
W parafii św. Michała Archanioła w Dobrzanach uroczystości dziękczynienia za plony rozkładają się na kilka odcinków, bowiem każda z należących do parafii wiosek pragnie Panu Bogu wyrazić wdzięczność za pobłogosławienie trudom pracy na roli, ogrodzie i sadzie. Ów cykl rozpoczęły dożynki w Sierakowie w sobotę 17 sierpnia 2024 r. Tydzień później odbyły się one w Kozach i Bytowie. W kolejną sobotę, w ostatni dzień sierpnia, w Dobrzanach odbyły się dożynki gminne: popołudniowej dziękczynnej Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Kozioł SChr, przed którą poświęcił dożynkowe wieńce reprezentujące niemalże wszystkie sołectwa należące do gminy Dobrzany. Wreszcie, jak czytamy w parafialnym serwisie www, kumulacja obchodów dożynkowych miała miejsce w pierwszą sobotę września: w owo sobotnie popołudnie dziękczynienie za plony odbyło się w Szadzku i Ognicy (gdzie Eucharystiom przewodniczył ks. Jerzy Sowa SChr), a także w Krzemieniu (pod przewodnictwem ks. Andrzeja Szody SChr), w Błotnie (wraz z ks. Grzegorzem Brzozowskim-Zabostem SChr) i w Odargowie (z ks. Proboszczem).
Dziękczynienie za tegoroczne plony odbyło się również w podstargardzkich wsiach Kiczarowie (gdzie, jak podaje wieść gminna, padł rekord sprzedaży ciasta na czas), Grabowie i Klępinie należących do parafii pw. św. Józefa w Stargardzie. Podobnie w Marszewie – filii parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Goleniowie. Organizowane przez władze gminy Kozielice w ostatni dzień sierpnia 2024 r. święto plonów w Siemczynie rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawili proboszczowie parafii leżących na terenie gminy: św. Stanisława w Kozielicach ks. Jarosław Bilicki SChr i Matki Bożej Królowej Polski w Tetyniu ks. Rafał Dyguła SChr.
Parafianie z Poznania Moraska dożynki tradycyjnie przeżywali w ostatnią niedzielę sierpnia 2024 r. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej sprawowanej w intencji dziękczynnej za plony oraz z prośbą o błogosławieństwo Boże dla rolników, ogrodników i sadowników miejscowy proboszcz ks. Matei Catargiu SChr poświęcił dożynkowy wieniec. W liturgię Mszy aktywnie włączyli się miejscowi gospodarze wraz ze swoimi dziećmi, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Tomasz Mikulak SChr, kapelan sióstr misjonarek w ich Domu Generalnym.
W niedzielę 1 września 2024 r. uroczystości dożynkowe odbyły się w Gosławiu, a 8 września 2024 r. – w Polskiej Cerekwi. Można by żartobliwie powiedzieć, że spotkały się podczas jednej celebracji dziękczynienie za plony z prośbą o błogosławione owoce na kolejny rok, wszak przeżywana 8 września niedziela przykryła doroczne maryjne święto jej narodzenia zwane w Polsce świętej Matki Boskiej Siewnej. W kolejną niedzielę, która ‘przysłoniła’ liturgiczne wspomnienie MB Bolesnej, uroczystości dożynkowe zorganizowano w Chociwlu (a były to dożynki gminne), które połączono z dorocznym odpustem parafialnym poprzedzonym trzydniowym przygotowaniem. W ostatnich dniach kalendarzowego lata uroczystą modlitwę dziękczynną za plony zorganizowano w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Piaseczniku.
* * *
Warto i trzeba wspomnieć, że polskie tradycje są skrzętnie pielęgnowane w wielu miejscach świata. I nie chodzi tu tylko potomków emigrantów zarobkowych z przełomu XIX i XX wieku w Brazylii wciąż kultywujących polską mowę i kulturę… Ks. Leszek Kryża SChr, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przebywający we wrześniu 2024 r. w Naddniestrzu przekazuje krótką relację wraz z fotografiami z dożynek we wsi Słoboda-Raszkowo, w której to, co polskie jest wciąż bardzo żywotne.
dołączono fotografie z uroczystości dożynkowych w Poznaniu Morasku autorstwa Tomasza Skrabacza