Dnia 25 czerwca 2022 roku (w sobotę) miało miejsce w Chełmie Śląskim i w Tychach (w kościele pw. św. Marii Magdaleny) nagranie dwóch scen do filmu o ostatnich dniach życia ks. Pawła Kontnego - z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Idea powstania filmu zrodziła się w głowie dra Wojciecha Schäffera - dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach dnia 1 lutego 2022 roku, gdy w kaplicy Kurii Metropolitalnej w Katowicach prowadzący modlitwę w południe wspomniał w memento ks. Pawła Kontnego.

Od tego dnia Wojciech Schäffer, który poprzez Matkę Bertę urodzoną w Paprocanach jest spokrewniony z ks. Pawłem Kontnym zarówno poprzez rodzinę jego ojca Jakuba (Kontnych) oraz rodzinę Matki Jadwigi (Czardybonów) poszerzał wiedzę o wydarzeniach dotyczących życia i śmieci zamordowanego chrystusowca.

Zbierał również informacje o prawdziwych wydarzeniach z Lędzin i okolicy a także o przedmiotach które można byłoby użyć przy kręceniu filmu oraz osób, które mogłyby wcielić się w poszczególne postacie.

W. Schäffer nawiązał również kontakt z reżyserem i dźwiękowcem oraz z grupami rekonstrukcji historycznej, które ukazałyby zarówno wojsko niemieckie, jak i sowietów.

Film ma być - w zamiarze fabularny. Ma ukazywać ostatni tydzień z życia ks. Pawła Kontnego w Lędzinach oraz kolejny tydzień, który minął do jego pogrzebu. W założeniu ma być również kilka scen nawiązujących do okresu młodości.

Czy film powstanie to zależy od kilku czynników oraz Bożego błogosławieństwa.

Wojciech Schäffer


Tytuł filmu (roboczy): "By innych ratować, dam wszystko, dam nawet życie swoje...". Ostatnie dni życia ks. PAWŁA KONTNEGO TChr i jego męczeńska śmierć 1 lutego 1945 roku w Lędzinach.

Obsada:
Jakub Kontny (ojciec ks. Pawła) - Bogusław Żogała;
Paweł Kontny (chłopiec) - Szymon Wojas;
ks. Alojzy Lazar - ks. Mikołaj Kupka;
Józef Gorczeński (chrzestny ks. Pawła) - Ryszard Sapek;

Patryk Chudzikowski - reżyser, operator kamery;
Mateusz Róg - producent, dźwiękowiec;
Wojciech Schaffer - scenarzysta, drugi reżyser.


Info za Ośrodek Postulatorski
Zdjęcia patrimonium.chrystusowcy.pl


06 lipca 2022r. 183 3346 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne