Wizyta Przełożonego Generalnego w tej parafii rozpoczęła się uroczystą Mszą św., sprawowaną w języku polskim, podczas której ksiądz proboszcz oraz przedstawiciel rady parafialnej przywitali dostojnego gościa.
Proboszcz przedstawił historię osadnictwa polskiego w tym regionie oraz symbolikę wystroju świątyni. Szczególną uwagę zwrócił na różaniec, który arcybiskup częstochowski Wacław Depo otrzymał od Ojca świętego Franciszka i przekazał parafii,w czasie swojej wizyty w kwietniu 2015 roku. Poprosił też księdza Generała o pomoc w pozyskaniu dla wspólnoty parafialnej relikwii świętego Jana Pawła II. Przewodniczący rady dziękując za pracę chrystusowców wspomniał wszystkich księży, którzy tu pracowali pokazując co każdemu z nich zawdzięcza parafia.
Poprosił, aby chrystusowcy kontynuowali pracę duszpasterską w tej wspólnocie, mimo że tworzy ją piąte a nawet szóste pokolenie tych, którzy przyjechali z Polski i osiedlili się w tej okolicy.
W swojej homilii ks. Ryszard Głowacki nawiązując do liturgii Słowa zachęcił parafian, by trwali w wierze i tradycji ojców. Na zakończenie Eucharystii głos zabrał proboszcz parafii ks. Anderson i jako potomek polskich emigrantów dał świadectwo swojego powołania oraz miłości do Ojczyzny przodków, którą poznał dopiero wstępując do zgromadzenia.
Przełożony Generalny wspominając wizytę w Kazachstanie, gdzie spotkał się z potomkami polskich zesłańców, zapewnił, że język nie jest jedynym wyznacznikiem polskości. Z widocznym wzruszeniem błogosławiąc wiernych z Rio Claro do Sul obiecał swoją pomoc w uzyskaniu relikwii naszego świętego rodaka Jana Pawła II. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do salonu parafialnego na przygotowany przez radę parafialną obiad. Ostatnią częścią spotkania były występy lokalnego zespołu Kraków, który przedstawił kilka polskich tańców.
Z historii osady:
Kolonizacja Rio Claro do Sul rozpoczęła się jeszcze w czasach „gorączki brazylijskiej”. Ponieważ pierwsi koloniści usytuowali się nad brzegiem rzeki, odznaczającej się czystą wodą, stąd nazwa osady: Rio Claro. Pierwszymi, którzy przybyli na tamte tereny, byli Polacy. Później osiedlają się tam również Ukraińcy. W krótkim czasie emigranci polscy zbudowali pierwszą kaplicę. W 1896 roku biskup z Kurytyby utworzył w Rio Claro do Sul parafię pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej. Ze względu na wysoką wieżę świątyni, przypominającą Jasną Górę, utarła się nazwa „Częstochowa parańska”. O tytule tym wspomina w swojej książce pierwszy konsul Polski w Kurytybie Kazimierz Głuchowski oraz pierwszy biskup Częstochowy Teodor Kubina, który w drodze na Kongres Eucharystyczny w Buenos Aires, na polecenie kard. Augusta Hlonda odwiedził polskie osady w Brazylii. Dostojny gość z Polski przybył do Rio Claro do Sul 25 grudnia 1935 roku. Nie można też nie wspomnieć pobytu w Rio Claro do Sul Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego ks. Ignacego Posadzego SChr, który w okresie międzywojennym odwiedził parafię.
Dziś w Rio Claro do Sul zamieszkuje około 2500 osób, z czego ponad 85% jest pochodzenia polskiego. Posługujący w parafii proboszcz, a zarazem kustosz sanktuarium, ks. Anderson Spegiorin SChr oprócz wiernych z kościoła parafialnego otacza swoją opieką także 18 kościołów filialnych.
ks. Kazimierz Długosz SChr