W Środę Popielcową, a więc na początku Wielkiego Postu, rozpoczęły się w seminarium trzydniowe rekolekcje. Prowadził je w tym roku, w dynamice lectio divina w milczeniu i z indywidulanym prowadzeniem, prefekt seminarium ks. mgr lic. Sylwester Marzec SChr.

Zwieńczeniem ćwiczeń duchowych było przyjęcie posług. W sobotę, 4 lutego w posługę lektoratu przyjęli współbracia z trzeciego roku seminarium: Wojciech Kułach, Dominik Matuszewski oraz Krzysztof Zubek. Posługi udzielił ks. Wikariusz Generalny modląc się nad kandydatami, a potem przekazując im Pismo Święte ze słowami: „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj Słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich.”

Odtąd nie tylko będą mogli odczytywać wyznaczony fragment Pisma Świętego w celebracji liturgicznej i modlitwę powszechną podczas Mszy Świętej, ale również błogosławić pokarmy na stół wielkanocny i maszyny rolnicze.

W niedzielę, Przełożony Generalny ks. Ryszard Głowacki, ustanowił akolitami kleryków z czwartego roku: Michała Armatysa, Karola Baja, Dawida Bożka, Romana Melnyka i Maksymiliana Ślusarczyka. W homilii ks. Generał nawoływał do umiłowania Eucharystii i wszystkiego, co jest z nią związane, jak nam zostało to przekazane przez Założyciela kard. Augusta Hlonda. Wręczając patenę z chlebem, słowami z obrzędu przyjęcia posługi akolitatu, zachęcał do takiego postępowania, by „godnie służyć Kościołowi przy Stole Pańskim”.

Głównym zadaniem akolity jest przygotowywanie ołtarza i naczyń liturgicznych. W razie potrzeby może rozdawać wiernym Eucharystię, której jest szafarzem nadzwyczajnym. W przypadkach szczególnych może także wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji bez udzielania błogosławieństwa.

Więcej informacji i zdjęć na stronie naszego seminarium.


08 marca 2017r. 341 4973 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne