Każdego dnia chrystusowiec odnawia swoje oddanie Najświętszemu Sercu Bożemu powtarzając słowa modlitwy: „O Boskie Serce Jezusa! Pamiętając o akcie całkowitego oddania się Tobie, polecamy najgoręcej i najpokorniej Twojej opiece to nasze Towarzystwo…” i prosząc, by Dobry Bóg obdarzał swoimi łaskami i błogosławieństwem całe zgromadzenie i wszystkich jego członków (więcej: każdego brata i kapłana chrystusowca, każdego aspiranta, nowicjusza i alumna seminarium).

Pielęgnujemy od zarania Towarzystwa nabożeństwo do Boskiego Serca Jezusa i dobrze się stało, że od zakończenia II wojny światowej czyli od 75 lat prowadzimy duszpasterstwo w centrum Szczecina w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (który od ponad dwudziestu lat jest archidiecezjalnym sanktuarium ku czci Serca Bożego). Zatem doroczna uroczystość odpustowa, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w tym miejscu ma szczególny wymiar.

Może tegoroczne obchody, ze względu na pandemię COVID-19, zostały ograniczone do granic sanktuarium i parafii (nie było bowiem tradycyjnej procesji ulicami miasta od ustanowionego przed miesiącem sanktuarium św. Andrzeja Boboli, od księży jezuitów do naszego sanktuarium NSPJ): obchody rozpoczęły wspólne nieszpory i procesja wokół naszego sanktuarium a zwieńczyła je uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią pasterza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, abpa Andrzeja Dzięgi. Uczestniczyła w niej grupa alumnów naszego seminarium z rektorem i ojcem duchownym na czele oraz wikariusz generalny zgromadzenia, który na zakończenie liturgii dokonał posłania jednego chrystusowca, ks. Damiana Jędrzejaka SChr, do pracy duszpasterskiej wśród Polonii angielskiej. Dosyć obszerną relację video z tych uroczystości znajdziemy w cotygodniowym programie „Arka”, traktującym o życiu Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.

Druga grupa kleryków oraz wielu mieszkańców domu głównego (braci i księży) brali udział w poznańskich uroczystościach – zwłaszcza w procesji od kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu na plac Adama Mickiewicza (miejsca, gdzie w okresie międzywojennym stał Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa zwany także Pomnikiem Wdzięczności bądź Chrystusa Króla jako wotum za odzyskanie przez Polskę niepodległości). Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to także święto patronalne jednej z naszych zagranicznych prowincji, tej obejmującej Wielką Brytanię i Irlandię oraz wielu wspólnot w kraju i za granicą.


19 czerwca 2020r. 230 7868 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne