Własnego kapłaństwa się boję, własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam, i przed kapłaństwem klękam...

Te znane słowa Jana Twardowskiego, kapłana i poety nabierają jeszcze bogatszej i głębszej treści w kontekście kolejnych rocznic i jubileuszów święceń.

Kapłan obchodzący jubileusz i sprawujący dziękczynną Eucharystię z pokorą wypowiada słowa modlitwy - prośby o potrzebne łaski, by być mężnym głosicielem Słowa Bożego i wiernym szafarzem sakramentów świętych: Pater sancte, qui me ad communionem cum aeterno Christi tui sacerdotio et ad Ecclesiae tuae ministerium nullis meis meritis elegisti, praesta, ut Evangelii strenuus ac mitis praedicator exsistam, et mysteriorum tuorum fidelis dispensator inveniar… (kolekta z Mszy w rocznicę własnych święceń kapłańskich). Tymi słowami modlił się w poniedziałek 17 czerwca 2019 r. w kaplicy domu głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu nasz Współbrat, bp Stanisław Stefanek SChr, biskup-senior diecezji łomżyńskiej przeżywający diamentowy jubileusz kapłaństwa. Jego dziękczynnej modlitwie towarzyszyli i razem modlili się chrystusowcy z kraju i zagranicy z zarządem generalnym i członkami rady generalnej na czele. Przybyły siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej z wikarią i ekonomką generalną. Dostojnego Jubilata modlitwą otoczyła rodzina, przyjaciele i znajomi.

Razem z modlitwą, gromkim śpiewem uroczystego Te Deum laudamus” popłynęły słowa życzeń, które w imieniu wszystkich wypowiedział ks. Ryszard Głowacki SChr, nasz przełożony generalny. Przywołując wywiad do miesięcznika „Msza Święta” z okazji złotego jubileuszu i odpowiedź Księdza Biskupa zamykającą się w dwóch słowach ołtarz i konfesjonał na pytanie dotyczące największej radości w kapłańskim życiu, ks. Generał życzył dużo zdrowia, obfitości Bożego błogosławieństwa i darów Ducha Świętego na dalsze posługiwanie (bo Jubilat podróżuje po naszych ośrodkach duszpasterskich na całym świecie głosząc liczne kazania, konferencje i rekolekcje i udzielając sakramentów świętych, zwłaszcza bierzmowania), na dalsze gorliwe głoszenie Ewangelii, które pozostaje wciąż szczególnym zadaniem w trzecim millennium chrześcijaństwa.

Radość świętowania kontynuowaliśmy w czasie wspólnej agapy w zakonnym refektarzu i braterskiego spotkania w sali wspólnoty. Ad multos annos, Księże Biskupie!

Zapraszamy również do zapoznania się z wywiadem o kapłaństwie, który w 2009 roku z bp. Stanisławem Stefankiem SChr przeprowadził ks. Jan Hadalski SChr. Tekst ukazał się w ówczesnym majowym wydaniu miesięcznika "Msza Święta".

fotografie kl. Adam Ławniczak SChr


17 czerwca 2019r. 341 8356 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne