W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 22 stycznia 2023 r. o godz. 16:00 w parafii Świętej Królowej Jadwigi na Umultowie w Poznaniu odbyło się Ekumeniczne Nabożeństwo Uwielbieniowe z udziałem przedstawicieli Poznańskiej Grupy Ekumenicznej oraz połączonych grup wielbienia katolickiej i protestanckiej. Wielbiliśmy Pana poprzez piękne słowa zawarte w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność pieśniach; poprzez wiele modlitw, w tym wspaniałą wspólną modlitwę księdza i pastora; poprzez rozważanie o budowaniu relacji chrześcijańskich oraz o burzeniu mentalnych murów dzielących czasem ludzi wierzących w tego samego Boga, lecz inaczej.

Poznaliśmy krótki zarys podziałów w historii chrześcijaństwa spleciony z cytatami z papieża Jana Pawła II, a także informacje o już poczynionych dokonaniach ekumenicznych, w tym o wydanej Biblii Ekumenicznej podpisanej przez zwierzchników 11 Kościołów chrześcijańskich. Kilka słów poświęciliśmy też na wyjaśnienie jak powstawały grupy Uwielbienia Pana w różnych nurtach chrześcijaństwa oraz jak wyzbywać się wzajemnych uprzedzeń przeszkadzających w budowaniu pomostów porozumienia miedzy nami.

Powróciliśmy także do źródeł chrześcijaństwa poprzez odmówienie modlitwy Ojcze Nasz w językach biblijnych używanych przez pierwsze gminy chrześcijańskie a zarazem przez pierwszy niepodzielony Kościół, a także w językach liturgicznych oraz współczesnych. Tej modlitwie ważnej dla wszystkich chrześcijan nadaliśmy przez to szczególny wymiar i znaczenie.
Wydarzenie to jako spotkanie kilku nurtów chrześcijaństwa w przestrzeni jednej świątyni wpisuje się w nurt myślenia o tolerancji i wzajemnego poszanowania wobec powstałych różnych wyznań, obrządków, liturgii czy sposobów wierzeń w Jedynego Boga w Trójcy Prawdziwego.
Krzysztof Szymaniak

To Nabożeństwo Uwielbieniowe w naszej poznańskiej parafii, które wpisuje się w przebieg całego tego tygodnia w Poznaniu i okolicach, było transmitowane przez Facebook, a kanał społecznościowy parafii zamieścił kilka fotografii.

*    *    *

W naszej Ojczyźnie ten ekumeniczny tydzień poprzedza Dzień Judaizmu, w którego poznańskich obchodach uczestniczyła delegacja naszego seminarium z ks. Prefektem.
 


23 stycznia 2023r. 230 2260 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne