W niedzielę 22 października 2023 r., w dzień 75. rocznicy śmierci kard. Augusta Hlonda SDB, naszego Założyciela, chrystusowcy – jego duchowi synowie: klerycy i nowicjusze, bracia i księża z Domu Głównego i z domu nowicjackiego na czele z przełożonym generalnym zgromadzenia ks. Krzysztofem Olejnikiem SChr udali się do Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, gdzie w jednej z jej kaplic, Kaplicy Łubieńskich, złożone jest serce kard. Augusta Hlonda.

Tam w południe uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka, arcybiskupa-metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski, podczas której okolicznościową homilię wygłosił ks. Generał. Przywołał w niej zasługi w zakresie pasterskiego posługiwania Kardynała Założyciela, które aktywizowały świeckich w życie Kościoła, jak chociażby Akcja Katolicka. Przypomniał nadto nieustanną aktualność wypowiedzianych przez niego słów, szczególnie tych dotyczących właściwego formowania sumienia i moralności oraz postępowania zgodnie z nimi. Nie zabrakło odwołania się do przeżywanej Niedzieli Misyjnej i przykrytego przez nią liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II (wpisanego w kościelny kalendarz w dzień rocznicy inauguracji jego pontyfikatu, która stanowiła wypełnianie się proroczych słów Prymasa Hlonda wypowiedzianych na łożu śmierci). Portal internetowy archidiecezji gnieźnieńskiej odnotował tę naszą wspólną modlitwę o beatyfikację Prymasa Polski międzywojennej.

Dodajmy nadto, że na stronie www archidiecezji gnieźnieńskiej zostało przypomniane jego życie wraz z filmem sprzed dwudziestu laty. Również nasz Ośrodek Postulatorski zaprasza do nieustannego zgłębiania dzieła życia i nauczania Założyciela Towarzystwa Chrystusowego. Warto przypomnieć i taki artykuł o Prymasie Polski czasów międzywojnia. Również Fundacja jego Imienia, która pół roku temu wznowiła działalność, na swojej stronie promuje swojego Patrona.

W bazylice archikatedralnej w Warszawie na wspólnej modlitwie w intencji beatyfikacji Prymasa Hlonda zgromadzili się wierni pod przewodnictwem pasterza archidiecezji warszawskiej, kard. Kazimierza Nycza w wieczór Niedzieli Misyjnej.

W tej intencji modlono się również tam, skąd wyszedł ten Wielki nasz Rodak: w brzęczkowickim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na zakończenie pasterskiej wizytacji bpa Grzegorza Olszowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej (tyt. Rhoga). Pomimo niesprzyjającej pogody wzięli w niej udział licznie parafianie oraz duszpasterze parafii z jej proboszczem ks. Rafałem Larem, a także dziekanem dekanatu ks. Andrzejem Hoinkisem. Niestety aura nie pozwoliła zrealizować wszystkiego, co było zaplanowane, a mianowicie rowerowego rajdu „hlondowskiego”. Na szczęście udała się degustacja okolicznościowego tortu kard. Hlonda.

Tego dnia modlitwa o cud za wstawiennictwem Kardynała Założyciela i jego rychłą beatyfikację obecna była we wszystkich naszych placówkach duszpasterskich...

na podstawie relacji zawartych na kanałach internetowych seminarium i nowicjatu

fotografie z Gniezna: kl. Patryk Jaroszek SChr


22 października 2023r. 230 6042 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne