Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej po raz drugi zorganizowała rajd, który przebiegał pod hasłem „Rzymskimi śladami Karola Wojtyły”. Inicjatorem wydarzenia i przewodnikiem podczas rajdu był Ambasador RP pan Janusz Kotański.
Uczestnicy odwiedzili tym razem cztery miejsca, z którymi związany był późniejszy papież Jan Paweł II. Całe spotkanie rozpoczęło się przy Bazylice NMP na Zatybrzu, która była kościołem tytularnym kard. Hozjusza, kard. Wyszyńskiego i kard. Glempa. Tu, w czasie swych rzymskich studiów bywał ks. Karol Wojtyła. Już jako biskup i kardynał odprawiał w niej Msze Święte, nieraz wspólnie z Prymasem Tysiąclecia. Ksiądz oprowadzający po bazylice, wskazywał w niej na ślady polskie.
Drugim miejscem była Bazylika św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej, w której znajdują się relikwie św. Wojciecha – Patrona Polski, a także relikwie polskich męczenników, m.in. o. Kolbe, męczenników z Pariacoto bł. Zbigniewa i bł. Michała. To Jan Paweł II poświęcił kościół, w jubileuszowym Roku 2000, pamięci męczenników chrześcijaństwa z XX wieku i czasów najnowszych.
Kolejnym miejscem związanym z Polską w Wiecznym Mieście, to Bazylika św. Sabiny, w której posługują dominikanie. W tym miejscu z rąk św. Dominika habit otrzymali św. Jacek i bł. Czesław. I w tej świątyni gościł młody Karol Wojtyła. A jako Papież sprawował w niej, tradycyjnie już, liturgię w Środę Popielcową.
Zwieńczeniem rajdu było nawiedzenie Papieskiego Kolegium Polskiego, gdzie zatrzymał się kard. Wojtyła przed wyjazdem na konklawe, na którym został wybrany papieżem. W pokojach, które były do jego dyspozycji zgromadzono liczne pamiątki. W drodze wyjątku zostały udostępnione zwiedzającym.
W rajdzie wzięli udział uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej (sobotniej szkoły polonijnej) wraz z dyrekcją i nauczycielami, przedstawiciele innych placówek dyplomatycznych, dyrektor Instytutu Polskiego, goście z zagranicy, a także ks. Marcin Stefanik SChr, który przybył na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata do wspólnoty chrystusowców posługujących w Genzano i Rzymie, gdzie gromadzącym się w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika Polakom, głosił w tym dniu okolicznościowe homilie.