Jest już tradycją, że w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Szczecinie odbywa się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Tego roku miała ona miejsce 9 października w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy którym działa od dziesiątek lat duszpasterstwo akademickie „W Sercu”. To modlitewne spotkanie na Eucharystii zgromadziło rektorów, prorektorów, dziekanów szczecińskich uczelni wyższych oraz duszpasterzy akademickich a przede wszystkim studentów zarówno pierwszego roku, jak już tych, dla których studiowanie jest codziennością. Obecni byli również studenci z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Skauci Europy a także klerycy szczecińskiego seminarium. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp prof. Henryk Wejman, biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Zgromadzonych przywitał koordynator duszpasterstwa akademickiego archidiecezji ks. Marcin Stefanik SChr, przywołując słowa ks. prof. Michała Hellera o postrzeganiu człowieka nie tylko wycinkowo przez którąś z dziedzin naukowych, ale całościowo, także w wymiarze duchowym. Studentom przybliżył postać bł. Carlo Acutisa, którego relikwie peregrynują w naszej archidiecezji, jako osobę, która mimo młodego wieku zarażała innych Bogiem, czyniąc codzienność nadzwyczajną i sensowną. Ma to niesamowity wydźwięk, zwłaszcza teraz kiedy słyszy się tyle narzekania na młodych. Postać tego błogosławionego młodzieńca i jego życie jest doskonałym przykładem, że wśród młodych są święci, nawet blisko nas, z czego wielokrotnie możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Z kolei bp Henryk Wejman w swoim okolicznościowym słowie wskazał powody obecności władz uczelni, kadry naukowej i pracowników a przede wszystkim studentów na tej inauguracji w Sanktuarium. Wyjaśnił, że najbliższa przyszłość niesie tyle ryzyka i niepewności, że wymaga powierzenia się opiece Bożej i wsparcia Jego łaski. To z jednej strony. Z drugiej zaś, cały ten świat, „który jest przedmiotem studiów i pracy ludzkiej myśli i serca wcale nie jest taki nasz. Jest on pełen Boga przez fundamentalny akt stworzenia i przez ten drugi akt trwania w istnieniu”. Obecność na tej inauguracji miała skłaniać każdego, by przypatrzyć się tej prawdzie i na nowo ją odkrywać. To ma w ostateczności prowadzić do wzięcia odpowiedzialności za świat a przede wszystkim za człowieka.

Uczestnicy po Mszy Świętej mogli podzielić się refleksją nad kondycją człowieka i ówczesnego świata podczas agapy przygotowanej dla całego środowiska akademickiego.

Inauguracja nowego duszpasterskiego roku akademickiego to z jednej strony zaczerpnięcie łask na podjęcie wyzwań codzienności, z jednej strony rzeczywistości naukowej, a z drugiej pozyskiwania wiedzy, ale to również okazja do prezentacji duszpasterstw akademickich Szczecina, w których studenci mogą rozwijać się duchowo. Oprócz ODY „W Sercu” działają duszpasterstwa u dominikanów, jezuitów oraz w Sanktuarium św. Józefa.

fot. Grzegorz Gawlik 


10 października 2022r. 341 2273 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne