Koncert muzyki, w którym wybrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, w sobotni wieczór 8 października 2022 r. rozpoczął XXVIII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie pod hasłem „Przebacz, a zaznasz pokoju”, nad którymi honorowy patronat objął ks. Krzysztof Olejnik SChr, nasz przełożony generalny.

W sobotę 8 października 2022 r. koncertem polskiej muzyki poważnej w wykonaniu artystów Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego i niedzielną uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Marka Grygiela SChr, delegata Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego w kościele polskim pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Budapeszcie rozpoczęły się XXVIII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. Dniom tym przewodzą słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II „Przebacz, a zaznasz pokoju”. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. Krzysztof Grzelak SChr, proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech, ks. Bogumił Lempkowski z Suchowoli i ks. Ferdynand Wójcik ze Strzelec Opolskich. W okolicznościowej homilii ks. Grygiel wielokrotnie nawiązywał do znaczenia prawdy i przebaczenia zawartych haśle przewodnim Dni. Obok członków wspólnoty parafialnej na Mszy obecni byli: Sebastian Kęciek, ambasador RP na Węgrzech, Katarzyna Ratajczak-Sowa, kierownik Wydziału Politycznego i Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie, Joanna Urbańska, dyrektor Instytutu Polskiego, przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych oraz goście, którzy przybyli na sobotnie uroczystości wprowadzenia do óbudańskiego kościoła pw. Matki Bożej Kamiennej (Kövi Szűz Mária) relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, m. in. Łukasz Kudlicki, szef gabinetu politycznego wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i autor monografii o bł. Księdzu Jerzym zaprezentowanej tego samego dnia, Andrzej Melak prezes Komitetu Katyńskiego, Ryszard Walczak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki, Grażyna Siemion, siostrzenica błogosławionego, Korinna Wesolowski, przewodnicząca Samorządu Polskiego w III dzielnicy Budapesztu, delegacja z Suchowoli, parafii, z której wywodził się legendarny kapelan „Solidarności” w osobach: Lesława Majewskiego i Ignacego Kickiego. Przybyli nadto przedstawiciele samorządów polskich z Budapesztu, dyrektor POKO Zdzisława Molnárné-Sagun, a także organizacji polonijnych Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha i Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema z ich prezesami: Katarzyną Takácsné-Kalińską i Alfredem Wtulichem oraz liczni wierni polscy i węgierscy.

Po liturgii w Domu Polskim odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Piotra Jantosa „Krzysztof Penderecki – kompozytor i ogrodnik”. Piotr Jantos, który wraz z prezes SKP Katarzyną Takácsné-Kalińską otworzył wystawę, przyjechał z Krakowa, gdzie przez wiele lat miał możliwość fotografowania rodziny Pendereckich. Otwarta w niedzielę wystawa będzie udostępniona przez najbliższy miesiąc w budapeszteńskim Domu Polskim. Zarówno Mszę Świętą w kościele polskim, jak i otwarcie wernisażu w Domu Polskim muzycznie ubarwiły artystki z Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego panie Anna Armatys-Borelli, Magdalena Betleja i Monika Wilińska-Tarcholik.

XXVIII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej odbywają się w Budapeszcie od 8 do 16 października, a w ich programie przewidziano m. in: pokaz filmu Jacka Raginisa-Królikiewicza „Dzień Gniewu” i spotkanie z reżyserem filmu, tradycyjne już spotkanie polskich księży, zakonników i sióstr zakonnych pełniących posługę duszpasterską na Węgrzech, spektakl „Pamiętajcie o ogrodach” w wykonaniu Naszej Grupy Teatralnej. Na zakończenie Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w niedzielę 16 października 2022 r. w kościele polskim o godz. 10.30 sprawowana będzie Msza św. z udziałem Chóru św. Kingi, a następnie w Domu Polskim odbędzie się prezentacja książki Piotra Stefaniaka „Żywot bardzo cudowny św. Małgorzaty, córki króla Béli IV” oraz spotkanie z Marią i Piotrem Bunarami z wydawnictwa Avalon.

Patronat Honorowy nad Dniami sprawuje ks. Krzysztof Olejnik SChr Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, natomiast ich organizatorami są: Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, Polska Parafia Personalna na Węgrzech przy wsparciu węgierskiego Funduszu Rządowego im. G. Bethlena oraz projektu finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022, Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Samorządów Polskich w III dzielnicy Budapesztu i w Tata.

informacja dzięki życzliwości „Głosu Polonii”, periodyku węgierskiej Polonii
fotografie: Barbara Pál i ks. Marek Grygiel SChr


09 października 2022r. 230 4422 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne