Docierają do nas relacje, zwłaszcza fotograficzne, ale też i informacje o organizowanych w styczniu tradycyjnych spotkaniach parafian i duszpasterzy z naszych duszpasterskich placówek we Francji. Takiego spotkanie daje możliwość złożenia sobie najserdeczniejszych życzeń z racji rozpoczętego kolejnego roku, uczestniczenia w jasełkowym przedstawieniu i oklaskiwania dzieci odgrywających sceny związane z przyjściem Syna Bożego na świat. W końcu była to też okazja do zaśpiewania wielu pięknych, polskich kolęd, do bycia razem i wspólnych rozmów…

Jasełka i Gwiazdka szkolna w Argenteuil
W niedzielę 13 stycznia 2019 r. Argenteuil odbyły się jasełka, gwiazdka szkolna oraz pokaz tańców folklorystycznych w wykonaniu grupy dziecięcej „Motylki” oraz młodzieżowej grupy „Wici”. Do wszystkich dzieci przyszedł także Święty Mikołaj . Wśród zebranych obecni byli również wolontariusze 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Publiczność dopisała i sala była wypełniona po brzegi. W sumie zgromadziło się około 500 osób – przedstawicieli Polonii zamieszkującej region paryski. Organizatorem tej wspanialej imprezy była szkoła polska im. Marii Curie-Skłodowskiej w Argenteuil we Francji działająca przy Stowarzyszeniu APE Argenteuil.
Małgorzata Ruszała

Spotkanie Polonii z Côte d’Azur
Coroczne spotkanie opłatkowe we Fréjus jest ważnym świętem całej Polskiej wspólnoty katolickiej Lazurowego Wybrzeża, gromadzącym naszych rodaków: 20 stycznia 2019 r. z całego Côte d’Azur do Fréjus licznie przybyły polskie rodziny od Tulonu do Nicei. Po Mszy Świętej celebrowanej przez ks. Zbigniewa Kreta SChr w kościele św. Rocha we Fréjus udaliśmy się do pobliskiej sali Hippolyte Fabre, udostępnionej przez miejscowe władze, aby podzielić się opłatkiem i przekazać sobie wzajemnie słowa życzliwości. Ten polski, tradycyjny gest poprzedziło słowo naszego księdza. Następnie obejrzeliśmy piękne przedstawienie jasełkowe przygotowane przez p. Iwonę Bernier z Sainte Maxime, w które zaangażowani byli wszyscy – młodsi i starsi parafianie: dzieci od 4 lat do szanownych seniorów. Byli pastuszkowie i Trzej Królowie, a w roli Dzieciątka Jezus – prawdziwy, nowonarodzony bobasek. Piękne polskie kolędy ozdobiły to uroczyste spotkanie. Bufet, bogaty w polskie tradycyjne potrawy i ciasta, ucieszył podniebienia wszystkich zebranych. Nad organizacją i przebiegiem spotkania czuwała p. Lidia Woźniak, przewodnicząca Polskiego Zwiazku Katolickiego Poludniowej Francji.
Do zobaczenia za rok!
Leszek Badurek

Spotkanie opłatkowe polskich rodzin z PMK Saint Denis
Można powiedzieć, że polskie rodziny z PMK w Saint Denis entuzjastycznie odpowiedziały na zaproszenie swojego duszpasterza, ks. Zbigniewa Wcisło SChr i licznie spotkały się na opłatku i wieczorze kolęd. Byli obecni seniorzy, małe i większe dzieci, jak i dorośli. Nie zabrakło i sióstr serafitek, które na co dzień spotykają się z niektórymi rodzinami w Deuil la Barre i Montmorency.
Odbywające się w ostatnią niedzielę stycznia wspólne spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, po której nastąpiło podzielenie się opłatkiem, złożenie życzeń i śpiew kolęd. Dzieci z polskiej szkoły przebrane w świąteczne stroje przyszly "po kolędzie" i z gwiazdą świecącą odśpiewały kolędę życząc wszystkim szczęśliwego Nowego Roku. Pan Łukasz i jego córki zagrali i zaśpiewali też kilka kolęd, a obficie zastawiony stół pozwolił każdemu delektować się dobrymi polskimi smakołykami. Na sam koniec pokrojono tort wykonany przez jedną z parafianek i rozdano również torebki z piernikami każdemu dziecku, siostrom i seniorom.
Zaprawdę w miłej i rodzinnej atmosferze spędziliśmy to niedzielne popołudnie: wszystkim udzielił się świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój.
za: serafin.over-blog.fr

Kolędowanie w Dijon
W niedzielę 27 stycznia we Mszy Świętej odprawianej jak zwykle o godz. 15:00 przez ks. Ryszarda Fydę SChr w kaplicy St Joseph Cottolengo w Dijon uczestniczyli Polacy zamieszkali w mieście i w departamencie Côte d’Or oraz Rodacy z kraju. Wspólny śpiew kolęd w czasie Eucharystii ubogacał grą na gitarze i śpiewem częsty gość wspólnoty, p. Jacek z Orleanu. Po liturgii wszyscy zostali zaproszeni na tradycyjne coroczne wspólne kolędowanie i poczęstunek, na którym pozostali tylko najwierniejsi uczestnicy coniedzielnych spotkań na Mszy w języku polskim. W czasie poczęstunku była również okazja do złożenia życzeń urodzinowych i odśpiewania gromkiego „Sto lat” dla p. Zofii Halejcio.
ks. Ryszard Fyda SChr

„Przyjmij, Jezu, na kolędę te nasze dary, przyjmij serca, dusze nasze za swe ofiary,
byśmy kiedyś w niebie posiąść mogli Ciebie, posiąść mogli Ciebie na wieki wieków”
(z kolędy „Jezusa Narodzonego…”)

A o innych spotkaniach i przeżywaniu misterium Narodzenia i Objawienia Pańskiego przeczytamy w internetowym serwisie prowincji MB Częstochowskiej.


13 stycznia 2019r. 230 8313 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne