W 2023 roku przypadają dwie okrągłe rocznice związane z Mikołajem Kopernikiem: 550 rocznica urodzin i 480 rocznica śmierci. W związku z tą pierwszą, dokładnie w 550. urodziny wielkiego polskiego astronoma, w niedzielę 19 lutego 2023 r. w Toruniu rozpoczęła się pierwsza sesja (a przewidziane są w sumie cztery) Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Przy tej okazji powołano też do życia nową instytucję, Akademię Kopernikańską, której celem jest stałe promowanie rozwoju nauki. Składa się z pięciu Izb, których podstawą są obszary działalności i dokonań Mikołaja Kopernika, a mianowicie astronomia, ekonomia, prawo, medycyna, filozofia i teologia. Do uczestniczenia w pracach Izby Filozofii i Teologii został powołany m.in. nasz Współbrat, ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr.

*    *    *

Nieco wcześniej, we wspomnienie NMP z Lourdes Kościół obchodził Światowy Dzień Chorego:  przesłano nam fotorelacje z Argenteuil i Budapesztu. Tymczasem Polonia z Nowej Zelandii ten dzień przeżyła pielgrzymkowo.

Dzięki siostrom misjonarkom otrzymaliśmy kolejną garść wieści z Zachodniego Wybrzeża USA.

Na kontynencie południowoamerykańskim nastąpiło przekazanie parafii w Virmond, PR, którą przekazano do duszpasterskiej obsługi kapłanom z miejscowej diecezji Guarapuava, PR.

Natomiast dla wybornych duchownych-szachistów, a wśród nich i naszego Wikariusza Generalnego ostatnie dni karnawału upłynęły pod znakiem mistrzostw duchowieństwa w szachach szybkich i błyskawicznych.

 


21 lutego 2023r. 230 1999 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne