Tradycyjnie już, 6 sierpnia o świcie z Warszawy wyruszyła WPP AG 17 - Warszawska Pielgrzymka Piesza Grup Akademickich 17-tych na Jasną Górę, a w niej Grupa Czarna prowadzona przez chrystusowców.
Grupę tworzyło ok. 150 pątników z Polski i z zagranicy. W znacznej mierze byli to pielgrzymi z parafii chrystusowców. W szeregach Czarnej szli także przedstawiciele polonii z Niemiec, Ukrainy, USA oraz Kanady.
Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa: Chrystus Drogą Kościoła, które stało się zarazem przedmiotem duchowych rozważań, które w oparciu o fragmenty Księgi Wyjścia prowadził nasz przewodnik ks. Marcin Sęk SChr - na co dzień proboszcz parafii pw. NSPJ w Kamieńcu Podolskim.
Oprócz niego pątnikom towarzyszyli: ks. Krzysztof Wąchała SChr (św. Józef, Stargard), ks. Mieczysław Dusza SChr (św. Józef, Stargard), ks. Mikołaj Pilecki (NSPJ, Ukraina), ks. Paweł Jasina (Poznań), ks. Marcin Stefanik (NSPJ, Szczecin) oraz dk. Bohdan Prysiarzny SChr i klerycy: Wiktor Stankiewicz SChr, Grzegorz Grabowski SChr i Bartosz Zaryczny SChr. W czasie pielgrzymowania gościliśmy także ks. Sebastiana Stawiereja SChr – duszpasterza powołań w Towarzystwie Chrystusowym.
Jak co roku nie zabrakło również sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, które reprezentowały: s. Małgorzata Michalik MChR (św. Józef, Stargard) oraz s. Anastazja Miszkuro MChR (Szczecin-Podjuchy).
To oni w szczególny sposób prowadzili pielgrzymów przez te 9 dni do Domu Matki, głosząc konferencje, prowadząc modlitwy i rozważania Słowa Bożego. Po dziewięciu dniach wędrówki, momentami w niemalże tropikalnych warunkach atmosferycznych, „Czarna” weszła na Jasną Górę.
Ten czas wspólnego wędrowania uczył stawania się pielgrzymami, był czasem dzielenia się wiarą posiadaną i tą poszukiwaną. Oby udało się to wszystko, co charakterystyczne dla pielgrzyma, wcielić w życie.
relacja i foto (zebrane): ks. Krzysztof Wąchała SChr
* * *
Jeden z naszych kleryków zawitał na tarnowską Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, gdzie dołączył do grupy, w której wędrowały siostry misjonarki. Polacy z innych części świata pielgrzymowali również do zagranicznych sanktuariów, w której szczególną cześć odbiera Pani Jasnogórska – do Merrillville, IN w USA, i do Marian Valley, QLD w Australii. Klerycy roku IV podczas praktyk w Domu Pokoju (Home of Peace) w Betlejem mieli okazję zobaczyć miejsca uświęcone obecnością Jezusa, podobnie pielgrzymi z parafii św. Władysława w Chicago.