Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC) przy wsparciu Konferencji Episkopatu USA zorganizowało online 8-9 grudnia 2020 roku międzynarodowe intensywne szkolenie z Zarządzania Finansami i Fundraisingu. Przeznaczone było ono dla biskupów, ekonomów i szefów jednostek, którzy zajmują się pozyskiwaniem funduszy na działalność dzieł prowadzonych przez diecezje, zgromadzenia zakonne czy chrześcijańskie organizacje pozarządowe.

Celem warsztatów było przygotowanie uczestników do planowania kampanii fundraisingowych, skutecznego wykorzystywania narzędzi pozyskiwania funduszy, uwzględniających przede wszystkim zbudowanie relacji i utrzymywanie systematycznego kontaktu z darczyńcami.

Z zakresu zarządzania finansami zaproszono specjalistów zarówno z sektora bankowego (Andreas Machnik, Pax-Bank - Niemcy), jak i opisujących stan finansów „przed i po COVID-19” (dr Jarosław Bełdowski, SGH). Z zakresu metod finansowania instytucji wyznaniowych ze środków publicznych czy komercyjnych, narzędzia i przykłady zaprezentował ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski prof. UZ.

Znaczna część szkolenia była zdominowana przez zagadnienie fundraisingu, w które wprowadziła Maria Olszewska, jedna z pierwszych w Polsce fundraiserów. Uczestnicy mogli poznać dzięki prowadzonym przez nią warsztatach cały program budowania kampanii fundraisingowych, od inspiracji przez planowanie, praktykę, odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie rynku po tworzenie zespołu specjalistów w tej dziedzinie, uwzględniając przy tym standardy etyczne.

W szkoleniu, prowadzonym zarówno w języku polskim jak i angielskim, wzięło udział 30 osób, między innymi z Albanii, Węgier, Słowenii, Litwy, Bułgarii, Ukrainy i oczywiście z Polski. Z ramienia naszego zgromadzenia w warsztatach uczestniczyli: ks. dr Marek Grygiel SChr (ekonom generalny), ks. Paweł Melczewski SChr (dyrektor biblioteki i WKF), ks. Maciej Piaskowski SChr (dyrektor Wydawnictwa Hlondianum i księgarni) oraz ks. Marcin Stefanik SChr (superior i dyrektor domu rekolekcyjnego).


09 grudnia 2020r. 341 1120 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne