W sobotę 11 czerwca 2022 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie odbyły się obchody jubileuszu 50-lecia Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem KUL.

Uczestniczył w ich i nasze zgromadzenie reprezentował zaproszony ks. Wiesław Wójcik SChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego im. kard. Augusta Hlonda. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną w kościele akademickim pod przewodnictwem ks. prof. dra hab. Mirosława Sitarza, prorektora KUL ds. Misji i Administracji.

Od siedmiu lat Ośrodek prowadzi dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL a jego pracownicy zajmuje się badaniami historycznymi, teologiczno-pastoralnymi, prawnymi, psychologiczno-socjologicznymi Polaków poza granicami kraju. Ostatnim największym sukcesem Ośrodka jest inwentaryzacja 200 polskich parafii, centrów kultury w siedemnastu stanach Ameryki Północnej. Obecnie placówka naukowa KUL rozpoczyna drugą erę badawczą nad polskimi organizacjami na świecie. Badacze zajmą się działalnością Polonii między innymi: w Ameryce Południowej, Australii i w pasie Morza Śródziemnego. Ksiądz Wiesław w wystąpieniu podziękował za szeroką i długoletnią współpracę Ośrodka z Towarzystwem Chrystusowym i  za wydawane corocznie „Studia Polonijne”. Problematyka tego periodyku jest nam wszystkim znana i ważne, że nie skupia się na przedstawianiu historii poszczególnych środowisk polonijnych, lecz również ukazuje problemy współczesne Rodaków poza granicami kraju.

tekst i fotografie: WW

Relację ze zdjęciami można znaleźć w serwisie www Polonijnej Agencji Informacyjnej.


13 czerwca 2022r. 230 2800 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne