XXX Pielgrzymka Modlitewna do miejsc martyrologii i wyniszczenia Polaków i polskich wiosek: Ostrówki i Wola Ostrowiecka.

30 sierpnia 1943 r. w poniedziałek oddział UPA przeprowadził akcje wymordowania Polaków w wioskach Ostrówki i Wola Ostrowiecka na Wołyniu w pow. lubomelskim. Meldunek złożony przez dowódcę kurenia UPA do centrali OUN donosił: „zniszczyłem wszystkich Polaków od małego do starego. Wszystkie budynki spaliłem, a mienie i bydło zabrałem na potrzeby kurenia”. Wśród zamordowanych ok. 1200 osób byli m.in. miejscowy proboszcz, ks. kan. Stanisław Dobrzański oraz nasz Współbrat, br. Józef Harmata SChr – liczył wtedy 21 lat.

31 sierpnia 2019 r., w 76. rocznicę wymordowania tych polskich wiosek, odbyła się kolejna, 30 już, pielgrzymka modlitewna pozostałych przy życiu mieszkańców oraz ich potomków do tych miejsc martyrologii. Pielgrzymce przewodniczył jej główny organizator dr Leon Popek oraz ks. prof. Bernard Kołodziej SChr.

Główne uroczystości odbyły się na odnowionym cmentarzu ostrowieckim. Mszy Świętej przewodniczył ordynariusz diecezji w Łucku bp Witalij Skomarowski, a homilię po polsku i ukraińsku wygłosił wieloletni duszpasterz Polaków na Ukrainie, ks. Marcin Jankiewicz. W koncelebrze ponadto znaleźli się: ks. Jan Buras, budowniczy i kierownik Domu Integracji Caritas na Wołyniu, ks. prof. Józef Marecki, ks. prof. Bernard Kołodziej SChr oaz jeszcze dwóch innych kapłanów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele miejscowych władz ukraińskich oraz delegacja polska z Konsulatu Generalnego RP z Łucka, przedstawiciele władz polskich z Lublina i z Chełma. Z Polski przyjechały trzy autokary pielgrzymów, kilka samochodów osobowych oraz motocykli. Przybyli również Ukraińcy z pobliskich wiosek. Mszę świętą odprawiono obok pomnika-memoriału na cmentarnym ołtarzu polowym przy figurze Matki Boskiej – Patronce pojednania polsko-ukraińskiego. Po liturgii nastąpiło złożenie wieńców żałobnych i zniczy.

ks. Bernard Kołodziej SChr


05 września 2019r. 230 3741 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne