Tegoroczne, 33. już Czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy na Jasnej Górze miało miejsce w noc 19/20 października i przebiegało pod hasłem: Z dala od kraju pamiętaj o Ojczyźnie […] służ jej całą duszą. Jest to zdanie, które zostało zapisane w Liście Prymasa kard. Hlonda, skierowanym do rodaków na obczyźnie, a datowanym na 31 października 1931 roku.

Warto przypomnieć jego większy fragment, odczytany w czasie Apelu Jasnogórskiego, prowadzonego przez przełożonego generalnego ks. Ryszarda Głowackiego SChr:

„Kochany rodaku! Pokrzep swe serce wspomnieniami z ojczystej ziemi i mocno stój przy wierze ojców. Z Bogiem zawsze ci będzie lżej i lepiej. Gdy przystąpią do ciebie wilki w owczej skórze i kusić cię będą, byś opuścił szeregi Kościoła, nie dawaj posłuchu fałszywym prorokom i trwaj przy świętej wierze. Z dala od kraju pamiętaj o Ojczyźnie […] służ jej całą duszą. Pamiętaj, że jesteś listkiem tego wielkiego drzewa, któremu na imię - Naród Polski”.

Czuwanie miało szczególny charakter, bowiem odbywało się wyjątkowym dla naszej Ojczyzny i każdego rodaka czasie, jakim jest w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponad tysiąc pielgrzymów z różnych krajów, wraz ze swoimi duszpasterzami, stanęło przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani. Stanęli ci, z kraju, których członkowie rodzin, przyjaciele, żyją na emigracji; stanęli ci, których łączy emigracyjny los, a przybyli na to czuwanie, by prosić Maryję o opiekę i siłę do walki o własną tożsamość oraz wiarę na obcej ziemi.

W modlitwę włączyli się księża, bracia, klerycy i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

Spotkanie rozpoczęło się programem przygotowanym przez Siostry Misjonarki. Poderwano obecnych w Auli o. Kordeckiego śpiewem pieśni religijnych i patriotycznych oraz prowadzonym polonezem.

Ks. Wiesław Wójcik SChr, główny organizator całego przedsięwzięcia, przywitał w kaplicy Czarnej Madonny o godz. 20 przybyłych pielgrzymów. Przyjechali pątnicy z kraju (m.in. Poznań, Morasko, Władysławowo, Pyrzyce, Kraków, Warszawa, Tarnów, Ruda Śląska, Chocznia, Stargard, Szczecin, Chociwel, Goleniów, Płoty, Kolno, Tuchola, Mórkowo, Ziębice, Dobrzany),i zagranicy: (Donieck, Żytomierz, Mikołajew, Budapeszt, Derby, Dusseldorf, Braunschweig, Wuppertal, Berlin, Kolonia, Bruksela, Saint-Denis, Bagnolet, Aulnay s/Bois).

Dalsza część modlitewna była już kontynuowana przed obrazem Matki Bożej. Wspólnoty parafialne i nasze zgromadzenia zakonne prowadziły czuwanie w intencji Ojczyzny, polskiej młodzieży czy rodzin dotkniętych rozłąką emigracyjną.

Transmisje z poszczególnych punktów czuwania prowadziły: Telewizja Trwam, Radio Maryja, Radio Jasna Góra. Całość była udostępniona poprzez Internet dzięki transmisji on-line z kaplicy i komentowana przez szereg mediów, m.in. Gościa Niedzielnego

Nie wszystkie z nadesłanych intencji zostały odczytane, ale zostały włączone w ofiarę Mszy Świętej, której przewodniczył w tym roku nasz Współbrat bp Stanisław Stefanek SChr – biskup senior diecezji łomżyńskiej. W wygłoszonej homilii wskazał na zadanie, jakie stoi przed każdym z nas: nieść światu prawdę, którą jest Chrystus. Prawda, która dzisiaj zagrożona jest przez apokaliptycznego smoka, naprzeciw którego może stanąć jedynie Niewiasta. Zwrócił uwagę na współczesne „smoki, wystrojone w teraźniejsze diademy” i potrzebę zwracania się do Maryi – naszej wspomożycielki. Ona uczy prawdy i wskazuje na Chrystusa.

W wielu parafiach na świecie, w tym samym czasie, przygotowano lokalne czuwania w intencji Polonii. Zebrani wierni łączyli się duchowo, ale również dzięki mediom z modlącymi się na Jasnej Górze pielgrzymami.

fotorelacja: Seminarium TChr


21 października 2018r. 341 1325569 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne