W dniach 17-25 lipca 2019 roku odbył się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Pierwszy taki festiwal miał miejsce w 1969 roku, dokładnie 50 lat temu. Był to więc już jubileuszowe wydarzenie.

W tegorocznym przeglądzie brało udział 1100 tancerzy reprezentujących 33 polonijne zespoły folklorystyczne z różnych krajów świata. Z naszej prowincji północnoamerykańskiej, to jest Kanady i Stanów Zjednoczonych, przybyło aż 14 zespołów wywodzących się nie tylko danego środowiska polonijnego ale także i parafii prowadzonych przez chrystusowców.

Jednym z takich zespołów to Folklorystyczny Zespół Taneczny „Rodacy” z parafii św. Floriana w Hamtramck (MI), założony 10 lat temu przez ks. Mirosława Frankowskiego SChr. W duchu myśli naszego Założyciela, Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda, zespół ma na celu przede wszystkim krzewić polską kulturę i tradycję, połączone z barwnym folklorem, tak obecnym w naszej ojczyźnie.

Uczestnictwo w festiwalu było wielkim wyróżnieniem dla wszystkich ekip, które brały w nim udział. Zespół „Rodacy” miał okazję być tam po raz drugi. W swojej historii tancerze brali udział w wielu uroczystościach religijno-patriotycznych jak i wydarzeniach kulturowych w różnych miastach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Elegancja i piękno zewnętrze zespołu to wielki wkład pracy Sióstr Westiarek, które dzięki swym niezwykłym umiejętnościom krawieckim zajmowały się szyciem kostiumów folklorystycznych.

Aktywność zespołu nie zamyka się jedynie w działalności kulturalnej. Formacja duchowa rodzin, z których pochodzą uczestnicy zespołu, przekłada się także na ich religijne zaangażowanie w posłudze na parafii.

Obecnie instruktorami i choreografami tanecznymi są: Ewa Jabłecka-Willkinson i Aneta Rakowiecka. Tancerze rekrutowani są z młodzieży i dzieci urodzonych już na ziemi amerykańskiej, ale wzrastających w polonijnych rodzinach w duchu wiary i polskości.

ks. Mirosław Frankowski SChr
Założyciel i Dyrektor Zespołu „Rodacy”

 

 


27 lipca 2019r. 341 2966 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne