Jubileusz 900-lecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu przynagla… to doskonały czas na przeprowadzenie misji – czasu duchowego odnowienia parafii. Tak też się stało w parafii św. Ottona w Pyrzycach przeżywającej ponadto stulecie swojego istnienia. Ćwiczenia duchowe w dniach 2-9 czerwca 2024 r. poprowadzili w niej sercanie, a uroczystości z 8 czerwca wpisały się w ich program. W Tetyniu zaś początek misji parafialnych głoszonych przez redemptorystów wyznaczyła uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a zakończenie uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W dniach 10-12 czerwca 2024 r. ks. Marek Grygiel SChr, ekonom generalny Towarzystwa Chrystusowego oraz ks. Łukasz Wacław SChr, sekretarz generalny wzięli udział w dorocznym spotkaniu ekonomów i sekretarzy zakonnych organizowanych przez KWPZM przy okazji Targów «Sacro Expo» w Kielcach (same targi zorganizowano już po raz 25.),

Juniorystki sióstr misjonarek z Poznania Moraska ze swoją Mistrzynią odwiedziły nasz nowicjat w Mórkowie: była wspólna modlitwa, agapa i rekreacja na sportowo.

Czerwiec to też miesiąc organizowania festynów parafialnych: okoliczności ich organizowania są różne. Może być nią święto tytułu parafii bądź jego patrona, może być obchodzony na początku miesiąca Dzień Dziecka, a może być po prostu chęć wspólnego spotkania i integracji wspólnoty oraz wzajemnego dzielenia się życzliwością i radością. To również okres parafialnych pielgrzymek i pierwszych ofert wakacyjnych dla najmłodszych.


W mediach zaś pojawił się reportaż o losach Kisielówki, jej mieszkańców, a także zniszczonej wskutek działań wojennych świątyni z XIX wieku i poświęconej w marcu 2024 r. kontenerowej kaplicy. Opisuje je kolejny odcinek cyklicznego programu W obiektywie Polonii – Wschód emitowanego w TVP Polonia. Program to cykl reportaży opowiadających o losach Polaków na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej. Odcinek pt. „Trudny powrót do Kisielówki” został wyemitowany w czwartek 13 czerwca 2024 r. Jest to już drugi odcinek opowiadający o tej polskiej wiosce w południowej Ukrainie i jej dzieje w sytuacji trwającej od prawie 850 dni agresji rosyjskiej, pierwszy – pt. „Na gruzach Kisielówki” wyemitowano w marcu 2023 r.

Nasz powołaniowiec, ks. Sebastian Stawierej SChr, uczestniczył w dorocznej pielgrzymce Polonii do ‘westfalskej Częstochowy’, nadto dwa czerwcowe weekendy spędził na naszych placówkach duszpasterskich w Niemczech.

Nasz Dom Główny w Poznaniu w czerwcu 2024 r. otwierał swoje podwoje dla wielu grup organizujących sympozja, konferencje, warsztaty i rekolekcje. Przede wszystkim trzeba wymienić tu zjazd Stowarzyszenia Teologów Moralistów, rekolekcje nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej i Rycerstwa Świętego Michała Archanioła oraz warsztaty sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. Dodajmy, że przy okazji tych warsztatów odbywają się koncerty muzyki chorałowej: w bieżącym roku, podobnie jak przed siedmiu laty, wystąpiła schola sióstr misjonarek, a koncertu wysłuchali m.in. parafianie z parafii w Poznaniu-Morasku zaangażowani w śpiew podczas liturgii.

Posługująca w Brazylii s. Małgorzata Brodowiak MChR wywiadzie dla portalu Family News Service (który również znaleźć można w serwisie www Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich) opowiada o życiu, religijności i przywiązaniu do tego, co polskie potomków emigrantów polskich, którzy zasiedlali Ziemię Krzyża Południa pod koniec XIX wieku. Historie tych ludzi są też historią wieloletniej posługi duszpasterskiej sióstr misjonarek Chrystusa Króla oraz braci i księży z Towarzystwa Chrystusowego. Może nasza obecność już nie jest tak liczna jak w przeszłości, ale owoce posługi są widoczne do dziś (chociażby przez to, że stowarzyszenia czy sale, w których spotyka się Polonia otrzymują jako patronów chrystusowców – duszpasterzy, którzy bardzo mocno wpisali się w dzieje tamtejszych wspólnot parafialnych).

Informację tę wraz z fotogalerią Facebookowy kanał PMK Kleve-Emmerich am Rhein-Kevelaer udostępnił 7 lipca 2024 r., kiedy to w kalendarzu liturgicznym Kościoła przypada wspomnienie błogosławionych męczenników z Markowej Wiktorii, Józefa i ich siedmiorga dzieci: chodzi o peregrynację ich relikwii po parafiach w Polsce, jak i parafiach polonijnych. Ta polonijna wspólnota z pogranicza niemiecko-holenderskiego odwiedzin relikwii bohaterskiej rodziny Ulmów dostąpiła w niedzielę 16 czerwca 2024 r.


14 czerwca 230 1843 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne