Śp. ks. Edward Soska zmarł dnia 1 sierpnia br.  o godz. 15.00, w Godzinie Miłosierdzia Bożego, w Wythenshawe Hospital w Manchester. Po kilkutygodniowych cierpieniach przyszedł kres Jego życia naznaczonego darem przeszczepionego w 1998 roku serca.

Rozpoczął swoją pracę dla polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii w 1986 roku i przez 30 lat był duszpasterzem w parafiach:  Manchester, Penrhos, Rochdale, Oldham, Northwich, Liverpool, Warrington. Przez ostatnie trzy lata był kapelanem Domu Polskiego. Przez ostatni miesiąc życia w szpitalu, odwiedzany przez współbraci i przyjaciół, przygotowywał się do spotkania ze Zmartwychwstałym. Wieść o Jego zgonie rozeszła się echem w Towarzystwie Chrystusowym i duszpasterstwie polonijnym w Wielkiej Brytanii. Po dokonaniu wszelkich formalności uroczystości pogrzebowe zostały przygotowane na 8-9 sierpnia br.

W poniedziałek, 8 sierpnia 2016 roku o godz. 20.00 w kościele Miłosierdzia Bożego przy trumnie zmarłego kapłana zostało odprawione nabożeństwo, w którym wzięło udział 22 księży, wspólnota sióstr Misjonarek i grupa wiernych. przewodniczył ks. prowincjał Wojciech Światkowski TChr., ks. generał Ryszard Głowacki TChr, w krótkiej refleksji przypomniał jeden z ważnych epizodów w życiu zmarłego współbrata, jakim bez wątpienia było doświadczenie przeszczepu serca i związana z tym nadzieja na „drugie życie”. Siostry Misjonarki poprowadziły Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec.

We wtorek, 9 sierpnia 2016 roku, o godz. 12.00 została odprawiona Msza święta dziękczynna za życie śp. ks. Edwarda Soski TChr. Poprzedzona została odczytaniem biografii Zmarłego i telegramów kondolencyjnych, m. in., od ks. bpa Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ks. bpa Stanisława Stefanka, chrystusowca, emerytowanego ordynariusza łomżyńskiego.

Na Mszę licznie przybyli wierni z różnych polskich polonijnych parafii, siostry Misjonarki z brytyjskich wspólnot, pracownicy Domu Polskiego oraz przyjaciele i znajomi. Liturgii celebrowanej przez 44 kapłanów przewodniczył ks. bp Stefan Regmunt, który szczęśliwym zbiegiem okoliczności odwiedził ks. Edwarda w szpitalu na godzinę przed śmiercią. W prezbiterium zasiedli koledzy kursowi ks. Edwarda, księża chrystusowcy z prowincji NSPJ, a także z Francji i Polski. Byli obecni kapłani z Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii z ks. Rektorem Stefanem Wylężkiem. W gronie współkoncelebransów znaleźli się ks. Stanisław Hajkowski TChr, Koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii i ks. Tadeusz Lewicki SDB, profesor z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie.

W homilii przełożony generalny, a jednocześnie kolega kursowy, ks. Ryszard Głowacki TChr, przypomniał drogę powołania zakonnego i kapłańskiego Zmarłego, wiążąc szczególnie ostatni okres jego życia z treścią Ewangelii o spotkaniu zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną i Apostołami. Śp. ks. Edward pomimo doświadczeń choroby, pozostał aktywny w kapłańskim posługiwaniu odznaczając się szczególnie nadzieją i radością prawdziwego świadka Zmartwychwstania. Modlitwy ostatniego pożegnania poprowadził przełożony prowincjalny i kolejny kolega z kursu, ks. Wojciech Światkowski TChr.

Śp. ks. Edward Soska TChr został pochowany w kwaterze polskiej na Southern Cemetery w Manchester, w grobowcu księży chrystusowców obok śp. ks. Zygmunta Jędrzejczaka TChr i ks. Sylwestra Krupy TChr oraz założyciela parafii, śp. ks. kan. Jana Basa. Trumnę do grobu ponieśli koledzy kursowi śp. ks. Edwarda. Modlitwy przy grobie poprowadził przełożony generalny ks. Ryszard Głowacki TChr

ks. Marian Jachym TChr

Kazanie ks. Ryszarda Głowackiego TChr udostępnił ks. Jan Wojczyński TChr


11 sierpnia 2016r. 2 6543 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne