„Wierzę… w świętych obcowanie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny” – znamy doskonale te słowa ze Składu Apostolskiego i powtarzamy je podczas modlitwy. Przypominają one też jakie są prawdy naszej wiary…, przypominają w co wierzymy…

Szczególnie w listopadzie i w jego pierwszych dniach więcej jeszcze rozważamy o tych artykułach, gdyż pragniemy sobie i wszystkim przypomnieć, że jesteśmy powołani do świętości czyli do pełni życia chrześcijańskiego i do doskonałości w miłości (por. KK 40) i że modlitwa za zmarłych to myśl święta i pobożna (por. 2 Mch 12,45). W różnorodny sposób o tych prawdach chcemy mówić: przez tradycyjną modlitwę na cmentarzach, czy przez organizowane bale i korowody świętych, czy noce ze Świętymi z możliwością uczczenia ich relikwii.

Z miejsc naszej posługi, zarówno w kraju, jak i na emigracji otrzymujemy relacje z obchodzenia uroczystości Wszystkich Świętych oraz wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. W te obchody na parafiach w Polsce włączyli się nasi klerycy, sami też udawaliśmy się do miejsc spoczynku naszych Współbraci w kraju i zagranicą, by modlić się o niebo dla wszystkich zmarłych chrystusowców, dla naszych zmarłych rodziców, rodzeństwo i krewnych, dla zmarłych przyjaciół i darczyńców.

Korowody Świętych przechodziły i bale Świętych odbywały się w Argenteuil, Chicago, Dobrzanach, Chociwlu, Goleniowie, Manchester, Poznaniu Umultowie, Pyrzycach, Stargardzie i okolicznych wioskach, Sterling Heights, Szczecinie Zdrojach i Tetyniu. Noce Świętych zorganizowano natomiast w Stargardzie, Szczecinie i Władysławowie. Ciekawą formę przybliżania Świętych zaprezentowano w PMK Duisburg-Oberhausen, gdzie poza przebraniem się w postać konkretnego Świętego,  w krótkich słowach pisanych wierszem przedstawiano dzieło ich życia.

Nie zabrakło wspólnej modlitwy duszpasterzy i parafian na cmentarzach całego świata:

•    Chicago;

•    Dobrzany;

•    Kleve

W godzinach popołudniowych w Uroczystość Wszystkich Świętych odbyło się na cmentarzu wojskowym w Kleve nabożeństwo za zmarłych, w którym uczestniczyła tamtejsza Polonia z posługującymi pośród niej ks. Marcinem Dereszkiewiczem SChr i s. Justyną Chomką MChR. Modlitwą ogarnialiśmy zmarłych polskich emigrantów, naszych bliskich zmarłych, których mogiły znajdują się w Polsce, jak również tych, którzy spoczywają na tym cmentarzu. W nabożeństwie poza licznie zgromadzonymi parafianami wzięli udział oficerowie Sił Powietrznych Wojska Polskiego z gen. bryg. pilotem Sławomirem Żakowskim na czele. Przed rozpoczęciem nabożeństwa chwilą ciszy został złożony honor spoczywającym tu polskim lotnikom z czasu II wojny światowej. Następnie uczestniczący odmawiali różaniec nad grobami poległych żołnierzy. Dzieci i młodzież, chcąc zaznaczyć polskie pochodzenie zmarłych żołnierzy, przy każdym grobie stawiały znicze i wbijały biało-czerwone chorągiewki. Na koniec oficerowie wręczyli dzieciom wojskowe upominki, które sprawiły najmłodszym wiele radości.
tekst i foto: s. Justyna Chomka MChR

•    Manchester;

•    Płoty;

•    Sevenhill;

•    Stargard;

•    Szczecin Zdroje;

•    Władysławowo;


03 listopada 2021r. 230 4342 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne