Jak pierwsze dni roku 2022 zaznaczyły się peregrynacją Ikony Jasnogórskiej w naszym Domu Głównym i seminarium, tak początek 2023 roku upłynął pod znakiem śmierci i pogrzebu śp. papieża seniora Benedykta XVI.

O poranku w czwartek 5 stycznia 2023 r., jeszcze przed watykańskimi uroczystościami pogrzebowymi, na wspólnej dziękczynnej Eucharystii za życie i pontyfikat papieża seniora zgromadzili się klerycy seminarium wraz z moderatorami oraz kapłani i bracia – mieszkańcy Domu Głównego. Przewodniczył jej ks. Bogusław Burgat SChr, wikariusz generalny zgromadzenia, a okolicznościowe kazanie, oparte na licznych wypowiedziach Zmarłego, wygłosił ks. Paweł Jasina SChr, prefekt seminarium. Przywołując bogatą i głęboką spuściznę teologiczną Josepha Ratzingera, homilista, jak dobry ogrodnik, zrywał piękne kwiaty czy dojrzałe owoce z ogrodu tego dziedzictwa. Zachęcał przy tym do częstego korzystania z niego i ubogacania nim swojej wiary i więzi z Bogiem, które zeń płyną, a razem z nimi miłość do Boga, którą można by zamknąć w ostatnim słowie umierającego papieża-seniora: „Jezu, kocham Cię!”, które było powtórzeniem tego, co siedmioletni Joseph pisał do Dzieciątka Jezus z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

W ów dzień przypadły również ‘złote urodziny’ ks. Krzysztofa Olejnika SChr, naszego przełożonego generalnego oraz świąteczne spotkanie z pracownikami naszych Agend. Na naszym kanale społecznościowym ukazała się laurka z życzeniami dla ks. Generała, z życzliwym słowem i prezentem zwrócili się pracownicy Agend zgromadzenia mieszczących się w Domu Głównym oraz mieszkańcu domu chrystusowca-seniora w Puszczykowie. Mieszkańcy domu w Poznaniu i seminarium modlitwą i życzliwością otoczyli swojego Przełożonego w wigilię urodzin na wieczornej Mszy Świętej w środę 4 stycznia 2023 r. i wspólnej po niej agapie. A tłumaczone przez ks. Wikariusza Generalnego w czasie okolicznościowej homilii pytanie Jezusa do Janowych uczniów „Czego szukacie?” (J 1,38) i początki ich znajomości niech będzie zachętą, by takie może dziwne, może trudne pytania stawiać i odnajdywać właściwe odpowiedzi właśnie w przylgnięciu do Chrystusa jako źródła wszelkiego dobra i szczęścia: tego nie bali się Mędrcy ze Wschodu, bowiem wszystkie opisywane wydarzenia miały miejsce w przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego, dlatego niech ci poszukujący nowo narodzonego Króla Żydowskiego będą dla nas wzorem męstwa i odwagi w stawianiu tych trudnych pytań i szukaniu na nie dobrej odpowiedzi, a jednocześnie pokory i wierności w owych poszukiwaniach.

Przekazujemy je sobie wzajemnie jako życzenia z okazji rozpoczętego roku i z kolędą na ustach wołamy: Niech Chrystus błogosławi naszym domom i duszpasterskim placówkom, naszej posłudze i pracy, a także niech prowadzi, umacnia i błogosławi Was, nasi Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele…

*    *    *

W dniu 50. Urodzin Przełożonego Generalnego ks. Krzysztofa Olejnika SChr, otaczamy Drogiego Jubilata przede wszystkim modlitwą, prosząc dobrego Boga, aby wspierał Go swoją łaską, by w mocy Ducha Świętego pełnił posługę wobec wspólnoty zakonnej.
Osobiście niech doświadcza działania Nowonarodzonego, wypełniając Jego Osobą każdy kolejny dzień swojego życia.
Plurimos annos!

Czcigodny Księże Generale!
Drogi Jubilacie!

Do dzisiejszego bukietu wielu urodzinowych życzeń – jako pracownicy Agend Towarzystwa Chrystusowego – pragniemy dołączyć także swoje.
W imieniu naszego grona życzę Czcigodnemu Księdzu Generałowi przede wszystkim jak najpiękniejszych owoców oraz jak najobfitszych plonów posługiwania w Winnicy Pańskiej, aby trud Drogiego Księdza Generała każdego dnia przynosił błogosławiony osobisty pożytek Czcigodnemu Księdzu Generałowi oraz wszystkim, którzy codziennie na drodze tego posługiwania stają i będą stawać.
A ponieważ sami z siebie tak niewiele możemy, stąd również życzenia, a jednocześnie prośba kierowana do Opatrzności Bożej o wszelkie łaski, o radość i o męstwo w pokonywaniu wszelkich przeciwności, o dobre i światłe natchnienia Ducha Świętego.
Wszyscy pragniemy zapewnić o naszym modlitewnym, ale i żywym, czynnym wspieraniu posługi Czcigodnego Księdza Generała przez naszą pracę i oddanie wspólnocie chrystusowców – najlepiej i najskuteczniej, jak tylko będziemy potrafili to uczynić.
Niech każdy dzień powołania i posługi Księdza Generała – Drogiego Jubilata upływa w zdrowiu i radości służenia Panu Bogu i drugiemu człowiekowi.

*    *    *

fotografie:
Msza Święta z okazji 50. urodzin ks. Generała - br. Krystian Zarosa SChr
świąteczne spotkanie z Pracownikami - Danka Witkowska, © wyd. Hlondianum


05 stycznia 2023r. 230 3176 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne