Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wystosował do wszystkich Rodaków żyjących poza Ojczyzną okolicznościowy list, w którym zapewnił o swojej pamięci i modlitwie, a także o wdzięczności za pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji w miejscach osiedlenia się oraz ich przekazywanie młodemu pokoleniu. Podziękował też za świadectwo wiary i za duszpasterski trud kapłanów, sióstr i braci zakonnych posługujących wśród Polonii. Przypomniał również o kolejnym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w trzeciej dekadzie sierpnia 2024 r. w Brukseli, zapraszając do udziału w nim.

Na tę okoliczność przeprowadzono również rozmowę z Biskupem Delegatem, w której Ksiądz Biskup podkreślił wagę przekazywania wiary i polskiej tradycji młodemu pokoleniu Polaków poza granicami kraju. W wywiadzie znalazły się również słowa podziękowania za ofiarną posługę chrystusowców i sióstr misjonarek wśród Polonii świata.

W Dniu Polonii i Polaków za Granicą bp Turzyński przewodniczył Mszy Świętej u stóp Jasnogórskiej Madonny, powierzając Jej wstawiennictwu i opiece wszystkie sprawy i intencje polonijne. Transmitowały ją Radio Jasna Góra i TV Trwam.

W oficjalnych uroczystościach z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz przypadającego w tym dniu Dnia Flagi RP zorganizowanych w Belwederze przez Kancelarię Prezydenta RP wziął udział ks. Ryszard Szymanik SChr, przełożony Domu Głównego Towarzystwa w Poznaniu oraz ks. Kazimierz Długosz SChr, duszpasterz polonijny z Brazylii ekonom prowincji Towarzystwa Chrystusowego Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Ameryce Południowej, a w latach 2010-2022 jej przełożony, który został uhonorowany przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Brazylii.

*    *    *

Również 2 maja 2024 r. kończyła się kolejna seria rekolekcji zakonnych sióstr misjonarek w ich Domu Generalnym w Poznaniu Morasku, które głosił ks. dr Michał Wilkosz, rektor PMK w Niemczech. Na Mszę Świętą wieńczącą czas duchowych ćwiczeń przybyli chrystusowcy z wielkopolskich domów zgromadzenia, ks. superior Zbigniew Kutnik SChr z Puszczykowa, ks. wicesuperior Mateusz Socha SChr z Domu Głównego, nasi nowicjusze z Mórkowa wraz z towarzyszącym im przełożonym generalnym ks. Krzysztofem Olejnikiem SChr.

Ks. Rektor Wilkosz w okolicznościowej homilii wskazał, że Dzień Polonii jest szczególnym świętem tych, którzy rozciągają nad polskimi wychodźcami duchową pieczę, jest świętem zgromadzeń zakonnych, które zostały powołane w tym celu. Liturgiczny kontekst tego dnia, mianowicie patron dnia – św. Atanazy oraz odczytywane perykopy biblijne (z czwartku V tygodnia Wielkanocy: Dz 15,7-21; J 15,9-11) pomogły homiliście nakreślić wskazania do dobrego i owocnego posługiwania duszpasterskiego. Zaakcentował potrzebę ciągłego poszukiwania, wyodrębniania i nauczania tego, co jest principium wiary i nauczania Kościoła, którym jest wiara w Jezusa Chrystusa i chęć przynależenia do Niego. Mówił, że nie należy niszczyć tego co piękne i wartościowe w tradycji wspólnot polonijnych, jak i w środowisku, w których one się znalazły. W końcu przypomniał o przykazaniu miłości Boga i bliźniego, które winno przyświecać codziennej posłudze, która pełna inwencji przyniesie obfite, piękne i błogosławione owoce. A św. Atanazy, który bronił prawdy wiary w bóstwo Jezusa, św. Wojciech, który, zanim przystąpił do głoszenia, słuchał, przyglądał się i uczył się zwyczajów ewangelizowanej ludności, do której przybywał oraz krzewiący wiarę na polskiej ziemi benedyktyńscy mnisi, którzy korzystali z mądrości wcześniejszych pokoleń, stają się dla nas przykładami owocnego duszpasterzowania.

Siostrzano-braterskie świętowanie było kontynuowane przy agapie w klasztornym refektarzu, a następnie na siatkarskim boisku, gdzie naprzeciw stanęły drużyny misjonarek profesek oraz mieszana drużyna nowicjuszy i nowicjuszek. Po pięciosetowym boju pojedynek zakończył się zwycięstwem gospodyń – sióstr profesek.

*    *    *

Natomiast przy ruinach wybudowanego w połowie XIX wieku przez polskich zesłańców i zbombardowanego w czasie trwającej już od 800 dni agresji rosyjskiej na Ukrainie kościoła w Kisielówce ze słowem pozdrowienia do wszystkich Polaków w kraju i zagranicą oraz wdzięczności za trwanie przy kulturze i tradycji ojców oraz wszelkie wspieranie ofiar wojny skierował ks. Leszek Kryża SChr, nasz Współbrat kierujący Biurem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 


dwa tygodznie temu, 2024-04-30 230 476 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne