stycznia to zarówno dla Chrystusowcy i Misjonarki dla Polonii ważna data. Dziś przypada 39. ROCZNICA ŚMIERCI Czcigodnego SŁUGI BOŻEGO ojca Ignacego Posadzego SChr, współzałożyciela i organizatora naszego zgromadzenia zakonnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Podobnie jak w 2022 r. kolejna rocznica śmierci Współzałożyciela zgromadzenia, Czcigodnego Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego SChr przebiegała w duchu dziękczynienia, nie tylko za dzieło jego życia, ale za kolejne etapy jego procesu beatyfikacyjnego, który przez ogłoszenie Dekretu o heroiczności cnót został formalnie zakończony. Zatem dziękując Bogu za to wszystko, co już za nami, prosimy o cud za jego wstawiennictwem (podobnie jak w przypadku Założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda SDB). Wspomniany Dekret oraz rocznica śmierci są wspaniałą okazją, by podjąć tę modlitwę (co też czyniliśmy z rodziną Ojca Posadzego przy jego grobie znajdującym się w tzw. dolnej kaplicy naszego Domu Głównego) oraz by przybliżyć osobę i dzieło życia naszego Współzałożyciela, co też było widoczne dzięki aktywności Ośrodka Postulatorskiego w mediach (nagrana jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wypowiedź dla lokalnych programów katolickich TVP wyemitowana została również w niedzielnym programie „Między ziemią a niebem w telewizyjnej jedynce: o o. Ignacym między 23:20 a 24:03 programu) oraz Współbraci i sióstr misjonarek w naszych parafiach.
Wieczorem 17 stycznia 2023 r., w dniu rocznicy śmierci Ojca Ignacego, na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Olejnika SChr, przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego, zgromadziły się jego dwie (a nawet trzy) rodziny – naturalna i zakonna (a nawet dwie – bo i ta, którą budował i na której czele stał, i ta, którą założył, pisząc jej konstytucje). Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Bogusław Kozioł SChr, postulator procesu beatyfikacyjnego, w którym podkreślił potrzebę dziękczynienia za to, co się dokonało, że uznano praktykowanie przez Ojca Ignacego cnót w stopniu heroicznym oraz zaprezentował za pozwoleniem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych polskie tłumaczenie Dekretu o heroiczności cnót o. Ignacego Posadzego, a co za tym idzie koleje jego życia, dzieła, które tworzył oraz jego duchowy portret jako poszukującego nieustannie chwały Bożej apostoła polskich emigrantów, człowieka pokory, posłuszeństwa i zaufania Bogu i Jego opatrzności, człowieka wiary, kontemplacji i apostolstwa, człowieka pełnego miłości do Boga i do drugiego człowieka, zwłaszcza polskiego wychodźcy, po prostu człowieka Bożego, jak świadczyły liczne świadectwa zebrane po jego śmierci w czasie całego procesu, począwszy od słów św. Jana Pawła II nadesłanych w telegramie kondolencyjnym.
Muzyczna oprawa z towarzyszeniem organ i klarnetu jakby jeszcze bardziej zachęcała do modlitwy – do tego wspólnotowego dziękczynienia. Po liturgii jej uczestnicy – chrystusowcy z domów zakonnych z Poznania i Puszczykowa, seminarzyści ze swoimi moderatorami, siostry misjonarki ze swoją przełożoną generalną, matką Ewą Kaczmarek MChR oraz rodzina o. Posadzego zeszli do jego grobu Ojca, by tam odmówić modlitwę w intencji jego rychłej beatyfikacji i zakończyć nowennę za jego wstawiennictwem. Całość uroczystości zwieńczyła wspólna agapa w klasztornym refektarzu.
Zapraszamy Czcigodnych Czytelników naszego Kalendarium o włączenie się w tę modlitwę, „by dziedzictwo tego Sługi żyło i rozwijało się w szczególniejszy sposób w Jego duchowych Synach i Córkach - chrystusowcach i siostrach misjonarkach”.
* * *
To, co wydarzyło się w ciągu ostatniego miesiąca, tj. Dekret o heroiczności cnót Ojca Ignacego oraz jubileusz 90-lecia naszego istnienia nie tylko w kraju zaowocował zainteresowaniem mediów.
Fotogaleria ze wspólnej modlitwy w dniu rocznicy śmierci Ojca Ignacego Posadzego na stronie www i koncie społecznościowym naszego seminarium, poniżej kilka zdjęć ze wspólnej modlitwy nowennowej przy grobie Współzałożyciela wraz z jego rodziną autorstwa br. Krystiana Zarosy SChr