W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 28 maja 2023 r. ks. Zbigniew Wcisło SChr, przełożony prowincji Matki Bożej Częstochowskiej przybył do Polskiej Parafii Personalnej w Walencji, w której posługuje ks. Czesław Piela SChr, koordynator duszpasterstwa polonijnego w Hiszpanii. Ks. Prowincjał spotkał się z tamtejszą Polonią – wiernymi uczestniczącymi w Mszach w języku polskim w Gandii i Walencji. Tego dnia zostały też zorganizowane uroczyste obchody Dnia Matki (mimo że to święto w Hiszpanii przypadło w pierwszą majową niedzielę Polonusi są przyzwyczajeni do ‘polskiej’ daty świętowania). Nadto po wieczornej Mszy Świętej w Walencji odbyło się spotkanie z władzami konsularnymi – z Panią Konsul Generalną Iloną Kałdońską z Barcelony i z Panem Konsulem Honorowym Ramónem Sentísem Duránem z Walencji. W poniedziałek i wtorek 29 i 30 maja 2023 r. ks. Prowincjał poprowadził comiesięczny dzień skupienia dla chrystusowców z Hiszpanii i Portugalii w Siete Aguas koło Walencji w domu Zgromadzenia Verbum Dei.
tekst i fotografie z Walencji: ks. Zbigniew Wcisło SChr

*    *    *

Archidiecezja mediolańska w dzień Zesłania Ducha Świętego w Rozzano zorganizowała «Diecezjalne Święto Narodów (Festa Diocesana delle Genti)»: uczestniczyła w nim mediolańska Polonia, następnego dnia zaś w Mediolanie odbył się dzień skupienia dla duszpasterzy polonijnych posługujących w Italii. Szczegółową relację z podmediolańskiego Rozzano znajdziemy w serwisie www sióstr misjonarek.

Natomiast w sobotę 3 czerwca 2023 r. Polska Parafia w Mediolanie zorganizowała piknik rodzinny na zakończenie roku katechetycznego. Całymi rodzinami udaliśmy się do Sanktuarium Sacro Monte di Varallo, w Piemoncie, 150 km od Mediolanu. Najpierw na Mszy Świętej dziękowaliśmy Panu Bogu za miniony rok, a potem był piknik, gry zespołowe i zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem.
tekst i fotografie z Lombardii/Piemontu: ks. Grzegorz Ryngwelski SChr
Więcej fotografii na facebookowym kanale wspólnoty

*    *    *

Tymczasem podparyska Polonia z Bagnolet i Saint Denis zgromadziła się na modlitwie w intencji mam w Kaplicy Cudownego Medalika przy rue du Bac.

 


31 maja 2023r. 230 3948 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne