W drugiej połowie stycznia 2021 roku, przełożony generalny, ks. Krzysztof Olejnik SChr rozpoczął wizytację kanoniczną w prowincji Matki Bożej Częstochowskiej obejmującą Francję, Hiszpanię i Portugalię.

Wizytacja rozpoczęła się w poniedziałek 18 stycznia 2021 r. a pierwszym miejscem, które odwiedził ks. Generał był dom prowincjalny w Aulnay sous Bois, gdzie przed południem spotkał się z zarządem i radą prowincji. Również w ów poniedziałek z wizytą przybył ordynariusz diecezji Saint Denis en France, bp Pascal Delannoy: jego odwiedziny stały się okazją do wspólnego spotkania zarówno z naszym przełożonym generalnym, jak i władzami prowincji.

Następnie razem z przełożonym prowincji, ks. Zbigniewem Wcisło SChr udał się do Współbraci posługujących w regionie Hauts-de-France: do Dunkierki i Roubaix, do Guesnain, Rouvroy oraz Bruay la Buissière. Na cmentarzu w Hesdigneul-lès-Béthune, który niemalże przylega do dawnego domu prowincjalnego, odwiedzili również tych chrystusowców, którzy przed laty podejmowali duszpasterski trud w tej części Francji i tu dokończyli ziemskiego żywota.

Na innym cmentarzu – w Montmorency, w grobowcu Polskiej Misji Katolickiej, na zmartwychwstanie oczekuje posługujący przez ponad 50 lat przy kościele na Concordzie w Paryżu br. Władysław Szynakiewicz SChr, długoletni pracownik sekretariatu PMK. Do tego miejsca ks. Generał i ks. Prowincjał przybywają w sobotę 23 stycznia 2021 r. Przy tej okazji odwiedzają wspólnotę Sióstr Serafitek z tego miasta, z którą też jesteśmy związani najpierw przez wieloletnie posługiwanie ks. Jana Pranke SChr, kontynuowane obecnie przez ks. Antoniego Ptaszkowskiego SChr.

W III niedzielę w ciągu roku, 24 stycznia 2021 r., przełożony generalny przebywał w polonijnych wspólnotach w Aulnay sous Bois oraz w Argenteuil i Bagnolet. Zatem po spotkaniu ze Współbraćmi posługującymi wśród tzw. starej Polonii w północnej Francji przyszedł czas na wizytację u chrystusowców w ośrodkach duszpasterskich w regionie paryskim, gdzie z naszej kapłańskiej posługi korzystają ci, którzy w ostatnim czasie zdecydowali się poszukiwać lepszego życia na francuskiej ziemi.

 

 


20 stycznia 2021r. 230 5034 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne