wspomnienia



  • Wielkie świętowanie Polonii w brazylijskim interiorze

    W sobotę 26 kwietnia 2025 r. sto lat istnienia świętowała również parafia Świętej Anny w brazylijskim Carlos Gomes, w której niegdyś przez prawie 55 lat duszpasterstwo prowadzili kapłani z Towarzystwa Chrystusowego i staraniem jednego z nich, śp. ks. Józefa Wojdy SChr, tamtejsza wspólnota polonijna wybudowała monumentalną świątynię, cieszącą po dziś dzień oko i stanowiącą piękne miejsce modlitwy oraz swoisty pomnik polskiej kultury. 

    2 dni temu, 2025-04-27 121 16
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

    Ustanowiony w 2007 r. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zauważono w naszych placówkach duszpasterskich: przede wszystkim w modlitwie za ofiary «Golgoty Wschodu» sprzed 85 lat, lecz również za ofiary trwającej od ponad trzech lat wojny w Ukrainie oraz w intencji jej zakończenia i pokoju na świecie, pokoju we wszystkich tych miejscach, gdzie dziś panuje przemoc i nienawiść. Szczegółowe sprawozdanie dotarło do nas z Manchester…

    ponad 2 tygodnie temu, 2025-04-14 317 7
  • Z prowincjalnych i parafialnych annałów…

    ponad 2 tygodnie temu, 2025-03-31 463
  • Kolejny Współbrat upamiętniony w swoich rodzinnych stronach

    21 marca 321
  • Uroczystości w Kolonii ku czci królowej Rychezy

    Kiedy w 2025 roku obchodzimy jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego, podkreślamy ważne wydarzenie jakim była królewska koronacja w 1025 r. Bolesława Chrobrego i niedługo po jego śmierci – Mieszka II. Stanowiła ona bowiem podkreślenie naszej suwerenności i umocnienie znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Toteż doroczne uroczystości w Kolonii ku czci królowej Rychezy w takim kontekście nabierają większego znaczenia.

    16 marca 725 2
  • W radiu (telewizji i prasie) z chrystusowcami o ważnych sprawach…

    Obchodzony od kilkunastu już lat Światowy Dzień Radia pozwala na uzmysłowienie sobie roli radia jako środka komunikacji. A my przy tej okazji pragniemy zaprezentować, że medium to nie jest nam jako chrystusowcom obce...

    21 lutego 1073
  • Spotkanie Prezydenta RP z chicagowską Polonią

    03 marca 908 4
  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych AD 2025

    Od 2011 roku, 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość», obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 2025 r. przypadł w sobotę i pozwolił na organizowanie, a przede wszystkim na liczne uczestnictwo w obchodach tego dnia, a nawet rozszerzenie ich na cały pierwszy weekend marca.

    02 marca 775 2
  • «Tropem Wyklętych 2025»

    W 2011 r. Sejm RP ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W jego obchody wpisuje się promowanie wartości patriotyzmu i miłości do ojczyzny przez ukazywanie sylwetek zapomnianych bohaterów, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i podjęli walkę z sowieckim okupantem oraz komunistycznym zniewoleniem, albowiem pragnęli Polski prawdziwie wolnej i niepodległej. Owocem ich odwagi i krwi jest dzisiaj wolna i niepodległa Polska, która dla współczesnych pokoleń staje się zadaniem, aby ją chronić, pielęgnować, nie pozwolić, aby zatarła się pamięć o bohaterach dawnych dni, pośród których znajdziemy też i chrystusowca, ks. mjra Rudolfa Marszałka, straconego w mokotowskim areszcie 10 marca 1948 r. kapelana i żołnierza oddziałów podziemia niepodległościowego.

    1 i 2 marca 2025 r. parafia MB Bolesnej w Chociwlu wraz ze Strzeleckim Stowarzyszeniem Batalion i Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym organizuje szereg wydarzeń z okazji tego dnia:

    17 lutego 972
  • W 85. rocznicę zsyłki naszych Rodaków...

    Podtrzymując pamięć o Polakach, którzy 85 lat temu zostali masowo deportowani na Sybir, parafia św. Jadwigi Śląskiej przy współudziale stowarzyszeń i organizacji polonijnych okręgu Oshawa (Kanada) zorganizowała uroczystą oprawę niedzielnej Mszy Świętej 9 lutego 2025 r. oraz Akademię.

    12 lutego 1223
  • W 85 rocznicę zamęczenia ks. Alberta Willimsky’ego, przedwojennego proboszcza w Podjuchach…

    W niedzielę 23 lutego 2025 r. w czasie wieczornej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Szczecinie Podjuchach w obecności abpa Wiesława Śmigla, metropolity szczecińsko-kamieńskiego oraz delegacji księży i świeckich z Niemiec uczczono pamięć zamęczonego przed 85. laty w niemieckim obozie koncentracyjnym proboszcza przedwojennej podjuszańskiej parafii ks. Alberta Willimsky’ego.

    24 lutego 730
  • Odznaczenie dla ks. Jana Wojczyńskiego SChr

    24 listopada 2024 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w Domu Jasna Góra w Huddersfield miała miejsca miła i podniosła uroczystość. Otóż ks. Jan Wojczyński SChr, trzeci proboszcz polonijnej parafii w Manchester, został odznaczony przez Konsula Generalnego RP w Manchesterze Ireneusza Truszkowskiego medalem «PRO PATRIA», nadanym przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

    24 listopada 2024r. 65041 16
  • Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim

    Niedziela 5 stycznia 2025 r. na stałe zapisze się w annałach historii Stargardu i Pomorza. Tego dnia w stargardzkim kościele pw. św. Jana Chrzciciela miało miejsce historyczne wydarzenie zarówno dla miasta Stargard jak też prowadzonej od 80 lat przez chrystusowców parafii pw. św. Józefa. Tym wydarzeniem była uroczystość pobłogosławienia i wybudzenia średniowiecznych dzwonów, której przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński. Dzwony, w tym najcenniejszy, ważący blisko 4 tony Jan Maria, zwany też Wielkim Dzwonem, znów odezwały się po kilkudziesięciu latach milczenia.

    07 stycznia 80030 31
  • Srebrny Jubileusz Domu «Jasna Góra» w Huddersfield

    Ks. Jan Wojczyński SChr, kapelan Domu Opieki «Jasna Góra» w Huddersfield przesyła garść wiadomości i wspomnień dotyczących tego domu, który działa już 25 lat. Przybliża historię jego powstania i działalności…

    18 lutego 558
  • Osłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci śp. ks. Jana Pranke SChr

    „Jako wspólnota zakonna z wdzięcznością pamiętamy o naszych zmarłych współbraciach, rodzicach i dobrodziejach, jednocząc się z nimi w modlitwie, szczególnie we Mszy Świętej” (UiDTChr 41) – w dość syntetyczny sposób nasze Ustawy zachęcają do pielęgnowania pamięci o chrystusowcach, których Pan odwołał do siebie… Cieszą nas tym bardziej dowody wdzięcznej pamięci i modlitwy za Współbraci we wspólnotach, z których wyszli i pośród których posługiwali.

    12 lutego 458
  • „Między nami nie ma dali…”

    „Między nami nie ma dali…” – słowa te zamieścił nasz Założyciel Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond SDB w 1946 r., we wpisie do Księgi Pamiątkowej Towarzystwa Chrystusowego, kiedy opuszczał Poznań, by objąć rządy na biskupiej stolicy w Warszawie. Nie było to pożegnanie tylko przypomnienie co powinno łączyć chrystusowców, wszak Kardynał Założyciel wskazywał w ostatnich słowach do nas – swoich duchowych synów, byśmy byli jedno…

    16 grudnia 2024r. 1671 13
  • Nasze wspólnoty na adwentowych drogach pielgrzymowania…

    1 grudnia 2024 r. przypadła pierwsza niedziela Adwentu, z którą rozpoczęliśmy wraz z całą wspólnotą Kościoła nowy rok liturgiczny. Można powiedzieć, że wszelkie duchowe ćwiczenia zaplanowane i przeprowadzane w weekend przełomu listopada i grudnia były takim mocnym wejściem w nowy czas i nowy rok kościelny…

    02 grudnia 2024r. 2802
  • Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą

    W sobotę 11 stycznia 2025 r. w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie kolejny raz wybrzmiała „Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą u chrystusowców”, wyjątkowy koncert zespołów wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Wystąpiły trzy grupy: Rupaki, Dzikie Wino i Layla, których członkowie – młodzi wokaliści – na co dzień doskonalą swoje umiejętności pod kierunkiem pani Ewy Krysian.

    12 stycznia 14590 21
  • Kolędowe tournée po USA Zespołu „Śląsk”

    Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w grudniu 2024 r. odbył wyjątkową trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, prezentując program z najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. Zespół kolędował m.in. w ośrodkach duszpasterskich prowadzonych przez chrystusowców w: Denver, Las Vegas, Phoenix, Los Angeles, San Diego, San Francisco i San Jose.

    31 grudnia 2024r. 839
  • Listopadowe zapiski…

    Listopadowe zapiski kronikarza…

    08 listopada 2024r. 2393 2
  • Święto Niepodległości na przedmieściach Johannesburga oraz w Pretorii z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w RPA i Ambasadora RP

    Polonia zamieszkująca Republikę Południowej Afryki uczciła 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę 10 listopada 2024 r.

    10 listopada 2024r. 2574 16
  • Rocznicowe uroczystości w Bredzie

    Dwie ważne rocznice (do tego okrągłe) uczyniły szczególnymi w Bredzie ostatnią niedzielę października i pierwszą listopada 2024 r. Były to 80 rocznica wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka oraz piętnastolecie istnienia polskiej parafii.

    03 listopada 2024r. 14971 38
  • W październiku 2024 r. zanotowano w polonijnych annałach…

    21 października 2024r. 2487
  • Jubileusz 50-lecia parafii w Kozielicach

    Ewangelizacyjna misja św. Ottona z Bambergu sprzed 900 lat spowodowała ugruntowanie się chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim i ukształtowała tam kościelną strukturę.

    09 września 2024r. 16473 39
  • Zaproszenie do Potulic…

    21 września 2024r. 1340 2
  • Uroczysty obchód 90. urodzin ks. Jana Wojczyńskiego SChr

    W niedzielę 15 września 2024 r., w kościele św. Patryka w Oldham odbyła się podniosła Msza Święta dziękczynna z ok. 90-lecia ks. Jana Wojczyńskiego SChr, trzeciego proboszcza polonijnej parafii w Manchester i jednocześnie najstarszego żyjącego przełożonego wspólnoty chrystusowców na Wyspach.

    16 września 2024r. 2158 15
  • Modlitwa za ofiary rzezi wołyńskiej oraz o pokój i pojednanie na ostrówieckim cmentarzu

    „Nie o zemstę, ale o pamięć i prawdę wołają ofiary” – wiele razy to zdanie pojawiało się w mediach: i jest ono wciąż aktualne, i stanowi motto podejmowanych działań mających na celu godne upamiętnienie ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

    01 września 2024r. 1558 6
  • Spotkanie autorskie z klerykiem naszego seminarium

    06 września 2024r. 1812
  • Kurytybskie celebracje ku czci Czarnej Madonny

    Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.

    27 sierpnia 2024r. 2989 18
  • 1 - 30 z 108 1 2 3 4 »
    25 stycznia 2021r. 230 12344 Drukuj

    Towarzystwo Chrystusowe

    ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

    2014 - 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

    projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne