Otrzymaliśmy garść wiadomości z Goleniowa, gdzie w pierwszych dniach czerwca 2022 r. działo się wiele. Oddajemy zatem głos bezpośredniemu świadkowi wydarzeń:

Pielgrzymka rodzin do Królowej Polski

W sobotę 4 czerwca 2022 r. goleniowska wspólnota „Męskiego Różańca” wraz ze swoimi bliskimi oraz innymi pątnikami z Goleniowa i okolic, pielgrzymowała do Sanktuarium Królowej Polski w Krępsku. Intencją główną była modlitwa za rodziny, naszą Ojczyznę oraz o powołania kapłańskie i zakonne.
Pielgrzymi pokonali trasę 9 km. przez ponad dwie godziny, w czasie której nie zabrakło wspólnej modlitwy, śpiewu, konferencji i świadectw. Niezwykle poruszające świadectwo dał Bartosz, który rozeznając swoje powołanie, postanowił wstąpić do nowicjatu chrystusowców. W Sanktuarium Królowej Polski w Krępsku – pielgrzymów powitano niezwykle ciepło i serdecznie. Przed obliczem Czarnej Madonny powierzyli oni Matce Najświętszej wiele intencji. O godz. 11.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Paweł Płaczek, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Rafał Sorkowicz SChr.
Dziękujemy ks. Proboszczowi Pawłowi Płaczkowi i wszystkim mieszkańcom Krępska, za cudowne przyjęcie, również za obfity poczęstunek, przygotowany przez mieszkańców Krępska. Mamy nadzieję, że pielgrzymka stanie się piękną tradycją i w przyszłości, co rok, w pierwszą sobotę czerwca, panowie z „Męskiego Różańca”, wraz ze swoimi rodzinami, będą wędrować do Królowej Polski w Krępsku.

„Msza o Pokój” – koncert charytatywny

W niedzielę 5 czerwca 2022 r., w goleniowskim kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbył się niezwykły i przejmujący koncert charytatywny na rzecz rodzin ukraińskich, które znalazły schronienie w Domu Zakonnym Towarzystwa Chrystusowego w Mórkowie.
W szacownych murach goleniowskiej świątyni wybrzmiało dzieło „Msza o Pokój” skomponowane przez Jana Szopińskiego. Była to również nasza wielka modlitwa o pokój na Ukrainie! Koncert rozpoczął wzruszający występ ukraińskiej rodziny, która obecnie mieszka w Mórkowie i z którą przybył do Goleniowa superior mórkowskiego domu zakonnego ks. Zbigniew Regucki SChr. Następnie wystąpiła goleniowska orkiestra przy Szkole Muzycznej 1 stopnia, pod dyrekcją p. Pawła Tarały. Partie solowe „Mszy o pokój” wykonali wybitni artyści operowi: sopranistka p. Anna Malesza-Kutny oraz tenor Krzysztof Machowski. Partie chóralne wykonali artyści z goleniowskich chórów: chór „Collegium Vocale”, schola „Paschalis” i Przyjaciele, chór dziecięcy „Vivo” przy goleniowskiej Szkole Muzycznej 1 stopnia. Chóry przygotowała p. Greta Kurylak.
Koncert poprowadziła p. Irena Matławska. W czasie koncertu zbierane były ofiary dla ukraińskich rodzin, przebywających obecnie w Mórkowie. Obecni na koncercie mieszkańcy Goleniowa, nie kryli wzruszenia, będąc pod wielkim wrażeniem koncertu. Tym bardziej, że zamienił się on w goleniowskie - jedno wielkie wołanie o pokój na Ukrainie. Kierujemy gorące podziękowania wszystkim inicjatorom wydarzenia i wspaniałym artystom, którzy mocno poruszyli serca Goleniowian.

tekst i fotografie: ks. Rafał J. Sorkowicz SChr

*    *    *

Nadto przywołujemy kilka wydarzeń z naszych wspólnot emigracyjnych:

•    obchody Dnia Matki w Szkole Polskiej w Argenteuil;

•   pierwsze urodziny Koła Fundacji Jana Pawła II w Aulnay sous Bois w 102. rocznicę urodzin Świętego Papieża Polaka;

•    odpust w Budapeszcie;

 


06 czerwca 2022r. 230 4398 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne