Współbracia posługujący we Francji spotkali się w dniach 6-7 marca 2023 r. na comiesięcznym dniu skupienia i formacji w domu PMK im. Anny i Stanisława Kozłowski w La Ferté sous Jouarre. Gościem i prowadzącym dzień skupienia był pracujący w Niemczech ks. dr Teodor Puszcz SChr, ekonom prowincji Świętego Józefa.

Nasze wspólnotowe spotkanie rozpoczęliśmy wieczorem w poniedziałek 6 marca Eucharystią, której przewodniczył dziękujący za 60 lat życia ks. Adam Szymczak SChr z Dijon. Po niej była wspólna kolacja i braterskie spotkanie. Następny dzień, wtorek 7 marca, rozpoczęliśmy wspólnym odmówieniem modlitw Towarzystwa Chrystusowego i półgodzinną medytacją. Po śniadaniu od godziny 10 była okazja do indywidualnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania: swoją posługą służyli przybyli goście – ks. Dominik Salm SDB, proboszcz parafii St Jean-Marie Vianney w Argenteuil oraz pochodzący z Woli Zarczyckiej ks. Roman Tupaj CSMA, proboszcz w podwarszawskim Młochowie, który przybył do naszych podparyskich wspólnot w Saint Denis, Bagnolet i Aulnay sous Bois, by wygłosić wielkopostne rekolekcje. Czas skupienia zwieńczyliśmy we wtorkowe południe koncelebrowaną Mszą Świętą, podczas której modliliśmy się w intencjach Towarzystwa oraz najbliższego Solenizanta, posługującego na północy Francji ks. Józefa Wąchały SChr. Po wspólnym obiedzie powróciliśmy do duszpasterskich obowiązków.

Prowadzący dzień skupienia ks. Teodor w swoich konferencjach w nowy sposób przedstawiał obraz Jezusa nakreślony przez ewangelistę Łukasza – pisarza Miłosierdzia. Dalej dokonywał charakterystyki jego Ewangelii, w której pierwszoplanowe role grają radość, prostota i ubóstwo jako swoiste antidotum na chorobę nostalgii. Ewangelia wg św. Łukasza ukazuje modlitwę rozumianą jako dialog z Ojcem, stąd można ją określić jako Ewangelię Dialogu z Bogiem Ojcem przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym. W końcu ks. Teodor odwołał się do napisanego przez siebie artykułu, który ukazał się w kwartalniku „Homo Dei” pt. „W oczekiwaniu na trzecie polskie wydanie mszału rzymskiego” (zob. „Homo Dei” R. XCII[2023], nr 1[346], s. 82-96), w którym nakreślił rys historyczny ewolucji redakcyjnej Mszału Rzymskiego i zachęcał nas do częstszego sięgania do wstępu, do teologii mszalnej. Albowiem Mszał jest „Księgą Życia”, więc ma prawo ewoluować podążając za zmieniającymi się czasami w Kościele. Nadto podkreślił także niedoceniane znaczenie milczenia, nie tylko w celebracji Eucharystii, ale także przed Nią i po zakończeniu jej sprawowania (w zakrystii, po Słowie Bożym…). Uwrażliwiał nas również na wartość gestów liturgicznych, w tym procesji niesienia Księgi Słowa Bożego szczególnie w niedziele i uroczystości.

Dziękujemy ks. Teodorowi za przekaz wiary i pedagogii Kościoła. A chcących zapoznać się historią powstawania posoborowego Mszału, kolejnych jego wydań i polskiego tłumaczenia odsyłamy do kwartalnika „Homo Dei”.
Sursum Corda!

tekst: ks. Tomasz Tobys SChr
fotografie: ks. Jarosław Koch SChr, ks. Ryszard Fyda SChr, ks. Tomasz Tobys SChr, ks. Zdzisław Początek SChr


11 marca 2023r. 230 3948 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne