
Pokładając ufność i nadzieję w Chrystusie, który jest zmartwychwstaniem i życiem oraz prawdziwą drogą do pełni życia i szczęścia zawiadamiamy, że w IV Niedzielę Wielkiego Postu, w Niedzielę Laetare 30 marca 2025 r. do wieczności został odwołany śp. ks. Stanisław HAJKOWSKI SChr, l. 69, duszpasterz Polaków w Dublinie, wiceprowincjał i radny Prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz koordynator duszpasterstwa polonijnego w Irlandii
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Stanisława odbędą się w rodzinnej Sokółce w czwartek 10 kwietnia 2025 r. o godz. 13.00 w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy parafii Świętego Antoniego Padewskiego (ul. Grodzieńska 47, 16-100 Sokółka)
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!
* * *
Z wielkim zaskoczeniem została przyjęta wieść o śmierci śp. ks. Stanisława Hajkowskiego SChr, który został odwołany do wieczności w Wiedniu wieczór Niedzieli Laetare 30 marca 2025 r., gdzie udał się po relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów. Nazajutrz, 31 marca, na wspólnej modlitwie za swojego zmarłego duszpasterza zgromadziła się dublińska Polonia w kościele św. Audeona w Dublinie. Koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył ks. Roman Werner SChr, który przybył wesprzeć Współbraci z Irlandii w wielkopostnej posłudze. Mieszkańcy Domu Głównego i seminarzyści pożegnali śp. ks. Stanisława przeddzień pogrzebu, w środę 9 kwietnia 2025 r. Tu liturgii przewodniczył przybyły na uroczystości pogrzebowe z Wysp Brytyjskich ks. Wojciech Świątkowski SChr, kursowy kolega Zmarłego, a okolicznościowe kazanie wygłosił inny Współbrat z roku, do niedawna również posługujący w Irlandii, ks. Marian Jachym SChr.
Uroczystości pogrzebowe zaś odbyły się w rodzinnej Sokółce 10 kwietnia 2025 r. i zgromadziły brata i siostry śp. ks. Stanisława z rodzinami, współbraci ze zgromadzenia zakonnego (zwłaszcza kolegów kursowych i z prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa) oraz w kapłaństwie, którzy współpracowali ze Zmarłym w duszpasterskim posługiwaniu wśród Polaków w Republice Irlandii. Podkreślić należy dosyć liczną obecność dublińskich parafian, którzy pragnęli towarzyszyć swojemu duszpasterzowi w odprowadzeniu na miejsce oczekiwania na Zmartwychwstanie. Przed rozpoczęciem Mszy pogrzebowej w kaplicy przy Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce został odmówiony różaniec, a o godz. 13 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej (tyt. Dices). Homilię pogrzebową z wieloma wątkami osobistymi opisującymi jego kapłańskiej i zakonnej drogi życia i nakreśleniem niektórych szczegółów emigracyjnej posługi wygłosił ks. Wojciech Świątkowski SChr. Podkreślił, że chociaż jesteśmy pogrążeni w smutku i żałobie, to pragniemy porzucić wszelki lęk i trwogę oraz rozbudzić wiarę i chrześcijańską nadzieję, że znajdziemy się w Domu Ojca niebieskiego, w którym jest mieszkań wiele (por. J 14,1-6). Mówił, że nasza obecność i modlitwa to podziękowanie Bogu za dar życia i kapłańskiego posługiwania naszego Współbrata. Pod koniec Mszy przemówił ks. Wojciech Rożdżeński SChr, przełożony prowincji Towarzystwa Chrystusowego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wyraził wdzięczność za udział w pogrzebie i wspólną modlitwę. Odczytał też fragmenty depesz kondolencyjnych, które nadeszły od wielu osób – od abpa Eamona Martina, pasterza archidiecezji Armagh i prymasa Irlandii, abpa Dermota Piusa Farrela, ordynariusza archidiecezji dublińskiej, bpa Piotra Turzyńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i bpa Wiesława Lechowicza, biskupa polowego, który w latach 2015-2022 pełnił obowiązki Delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Następnie bp Ciereszko poprowadził obrzędy ostatniego pożegnania, po którym ciało zmarłego kapłana odprowadzono do karawanu. W drodze na cmentarz parafialny karawan zatrzymał się przed rodzinnym domem przy ul. Mickiewicza. Modlitwom przy grobie przewodniczył Ksiądz Biskup. Śp. ks. Stanisław Hajkowski spoczął na sokólskim cmentarzu parafialnym, gdzie wraz z rodzicami i innymi kapłanami pochodzącymi z podlaskiej ziemi oczekuje Zmartwychwstania.
* * *
Ks. Stanisław Hajkowski SChr, syn Józefa i Bronisławy zd. Olfier, urodził się 3 czerwca 1956 r. w Sokółce. Został ochrzczony 10 dni później, 13 czerwca 1956 r., w miejscowym kościele parafialnym pw. Świętego Antoniego Padewskiego. W tej parafii również przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej, a także 29 maja 1971 r. przyjął sakrament bierzmowania. W sierpniu 1975 r., po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w rodzinnej Sokółce, zgłosił się do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i pod koniec września 1975 r. w Kiekrzu k. Poznania rozpoczął kanoniczny nowicjat. Zwieńczył go 29 września 1976 r. złożeniem pierwszej profesji zakonnej w domu nowicjackim w Kiekrzu, którą ponawiał, by w niedzielę 26 kwietnia 1981 r. złożyć w Poznaniu profesję wieczystą. Po ukończeniu nowicjatu w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego studiował filozofię i teologię, otrzymał posługi lektoratu i akolitatu. Seminaryjne studia zwieńczył uzyskaniem tytułu magistra teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W maju 1981 r. z rąk abpa Jerzego Stroby, ordynariusza archidiecezji poznańskiej przyjął święcenia diakonatu, a 25 maja 1982 r. w poznańskiej katedrze z rąk abpa Emanuele Clarizio, proprzewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących – święcenia kapłańskie.
Po święceniach i prymicjach podjął pracę duszpasterską na Pomorzu Zachodnim w parafii Przemienienia Pańskiego w Płotach, gdzie posługiwał dwa lata do 1984 r. W 1984 r. został posłany do pracy wśród Polonii brytyjskiej w prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa: w latach 1984-1985 posługiwał jako wikariusz w Manchesterze, w latach 1985-1986 w Bradford, a w latach 1986-1988 w londyńskim Putney. W 1989 r. został mianowany samodzielnym duszpasterzem odpowiedzialnym w Pernhos i północnej Walii, a po trzech latach, w 1992 r. – w Dunstable-Luton. W tamtym też czasie podjął studia podyplomowe na University College of North Wales w Bangor. W 1995 r. przełożeni posłali ks. Stanisława do prowincji Królowej Polonii Zagranicznej, do pracy polonijnej w Stanach Zjednoczonych, gdzie został ustanowiony proboszczem w parafii Our Lady Queen of Poland w Silver Spring w archidiecezji waszyngtońskiej i na przedmieściach stolicy USA. Jednocześnie kontynuował swoje studia na Catholic University of America (Katolickim Uniwersytecie Ameryki) w Waszyngtonie, DC. Studia te zwieńczone zostały w 2010 r. obroną tez i dysertacji pt. The Cultural Transition and the Attitudes of Polish Immigrant Families Towards Divorce and Parental Authority in the United States, 1931-1940. (Zmiany kulturowe i stosunek polskich rodzin imigracyjnych do rozwodów i autorytetu rodziców w Stanach Zjednoczonych, 1931-1940.) oraz nadaniem stopnia doktora filozofii. W 2000 r. został wybrany delegatem na X Kapitułę Generalną zgromadzenia, która odbyła się w lipcu 2001 r. Natomiast w latach 2001-2007 piastował urząd ekonoma prowincji pw. Królowej Polonii Zagranicznej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2007 r. powrócił na Wyspy Brytyjskie i do prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Otrzymał wtedy nominację na wikariusza parafii katedralnej w Newry (diecezja Dromore), duszpasterza mieszkających tam Polaków i przełożonego lokalnego chrystusowców w Irlandii Północnej. Po 6 latach posługi w 2013 r. został ustanowiony rektorem kościoła św. Audoen’a w Dublinie oraz Koordynatorem Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii (w połowie marca 2025 r. Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła piątą trzyletnią kadencję ks. Stanisława na tym stanowisku). W czerwcu 2020 r. został mianowany członkiem Rady Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz jej wiceprowincjałem.
Jako Koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Irlandii uczestniczył w dorocznych posiedzeniach Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy pod przewodnictwem Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz organizowanych od 2019 r. w Światowych Kongresach Rodzin Polonijnych. Organizował bądź brał udział w wielu spotkaniach dotyczących duszpasterstwa rodzin, szczególnie polskich rodzin na emigracji: m. in. w roku duszpasterskim 2020/2021 zorganizował Kurs Poradnictwa Rodzinnego i Teologiczno-Katechetycznego, zwieńczony we wrześniu 2021 r. wręczeniem okolicznościowych dyplomów i sympozjum pt. Integracja w kraju osiedlenia i patriotyzm dnia codziennego polskiej rodziny na emigracji. W świątecznym „Gościu Niedzielnym” w 2017 r. ukazał się wywiad z naszym Współbratem, w którym dosyć szeroko zarysowana została specyfika i problematyka duszpasterstwa polonijnego w Irlandii. Jego zaangażowanie i posługa zostały zauważone: Minister Spraw Zagranicznych RP prof. Zbigniew Rau odznaczył go Odznaką «Bene Merito»: tę odznakę przyjął 13 września 2021 r. z rąk pani Anny Sochańskiej, Ambasadora RP w Dublinie. Zmarł nagle w niedzielę Laetare 30 marca 2025 r.
fotografie z uroczystości pogrzebowych: ks. Marian 'Mario' Jachym SChr i br. Jarosław Krusik SChr