Akcja „Podaruj Znicz na Kresy” prowadzona jest od 14 lat. Inicjatorem jest górnośląski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Jej celem jest troska o to, by na polskich mogiłach na Wschodzie zapłonęły znicze w czasie listopadowych obchodów uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Jest to znak naszej pamięci o rodakach, którzy w większości już nikogo bliskiego tam nie mają a których życie jest niezwykłą historią i świadectwem wierności Polsce, Kościołowi, często okupioną cierpieniem a nawet życiem.

Obejmie ona polskie groby na cmentarzach w obwodzie lwowskim: w Samborze Drohobyczu, Stryju, Łanowicach. Zebrane znicze dotrą także do rejonu Chmielnickiego i Żytomierza, oraz zapłoną we Lwowie na Cmentarzu Janowskim, którym od 4 lat opiekuje się lwowskie Stowarzyszenie „Zabytek”. Znicze zbierają uczniowie szkół, przedszkolaki, przedsiębiorcy, parafie, różne organizacje i wspólnoty oraz osoby indywidualne, a tam na kresowych grobach rozpalą je działacze organizacji polonijnych, harcerze oraz uczniowie polskich szkół oczywiście z pomocą Konsulatu RP.

Informacja o akcji pojawiła się w niedzielnym „Telexpressie”, gdzie znalazła się krótka wypowiedź Dyrektora Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, ks. Leszka Kryży SChr, który mówił o wrażliwości, solidarności i hojności Polaków w kraju gotowych wspomóc całą akcję, że mimo trudnego czasu, zebrano już ponad 8 tysięcy zniczy i wciąż one spływają… Albowiem to piękna lekcja patriotyzmu i historii, dla tych, którzy tutaj w kraju w tej akcji uczestniczą i dla tych, którzy tam na Kresach staną przy polskich grobach.

O akcji przeczytamy również w różnych serwisach internetowych, oto kilka z nich:


27 października 2020r. 230 5938 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne