W lipcu 2023 r. w kościelnych uroczystościach 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Warszawie, Parośli i Łucku uczestniczył ks. Leszek Kryża SChr, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Rocznicowe obchody, przede wszystkim modlitwa w intencji ofiar ludobójstwa, odbyły się również w innych miejscach martyrologii Polaków na Wołyniu: na początku września 2023 r. taki obchód zorganizowano w miejscu zniszczonych polskich wiosek Ostrówek i Woli Ostrowieckiej, gdzie od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia były prowadzone prace ekshumacyjne i organizowane pochówki ofiar na uporządkowanym i odnowionym cmentarzu w Ostrówkach. To miejsce jest drogie dla nas chrystusowców: z Woli Ostrowieckiej pochodził i w rzezi z końca sierpnia 1943 r. zginął jeden ze Współbraci – brat Józef Harmata SChr.

W 80. rocznicę wymordowania mieszkańców tych polskich wiosek 2 września 2023 r. po raz 33. przybyli tu pozostali przy życiu mieszkańcy oraz ich potomkowie, aby modlić się w intencji pomordowanych, pojednania polsko-ukraińskiego i pokoju. Pielgrzymce przewodniczył dr Leon Popek, główny organizator uroczystości, od lat starający się o godne upamiętnienie ofiar i upowszechniający historyczną prawdę o zbrodni w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej.

Krótki opis tragicznych zdarzeń sprzed 80 lat jest niezwykle przejmujący: „W poniedziałek 30 sierpnia 1943 r. oddział UPA przeprowadził akcję wymordowania Polaków w wioskach Ostrówki i Wola Ostrowiecka na Wołyniu w pow. lubomelskim. Dowódca kurenia UPA w meldunku złożonym do centrali OUN donosił: zniszczyłem wszystkich Polaków od małego do starego. Wszystkie budynki spaliłem, a mienie i bydło zabrałem na potrzeby kurenia. Wśród zamordowanych ok. 1200 osób byli m.in. miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Dobrzański oraz nasz brat zakonny, Józef Harmata SChr”.
 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną obok pomnika-memoriału na cmentarnym ołtarzu polowym przy figurze Matki Boskiej – Patronce pojednania polsko-ukraińskiego. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. prałat Jan Buras, a koncelebrowali kapłani z Poznania, Chełma, Dorohuska oraz Kowla, m.in. nasz Współbrat, ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej SChr i, ks. Marcin Jankiewicz. We Mszy uczestniczyła delegacja z Konsulatu Generalnego RP z Łucka, przedstawiciele władz polskich z Lublina i z Chełma, ale niestety, kolejny raz zabrakło przedstawicieli władz ukraińskich. Z Polski przyjechały dwa autokary oraz kilka  samochodów osobowych z pielgrzymami, jak zdołał policzyć jeden z uczestników: „Wyliczyłem, że łącznie było tu nas dziś około 150 osób”. Nie zabrakło również Ukraińców – strażników pamięci na Wołyniu, Wołodymyra (Wołodii) Kryżuka i Ołeksandry Wasejko (znanej wśród przybywających na obchody jako Pani Szury), którzy za tę działalność strażników pamięci zostali odznaczeni Medalem «Virtus et Fraternitas».

Wśród przemawiających po Eucharystii był ks. Bernard Kołodziej, który przybliżył wszystkim zebranym dzieje Towarzystwa Chrystusowego oraz przedstawił krótki życiorys zamordowanego przed osiemdziesięciu laty brata Józefa Harmaty. Następnie przed pomnikiem ofiar ludobójstwa zostały złożone wieńce i zapalone znicze.  

tekst i foto: ks. Bernard Kołodziej SChr


04 września 2023r. 230 1161 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne