W poniedziałek 30 sierpnia 1943 r. oddział UPA przeprowadził akcję wymordowania Polaków w wioskach Ostrówki i Wola Ostrowiecka na Wołyniu w pow. lubomelskim. Meldunek złożony przez dowódcę kurenia UPA do centrali OUN donosił: zniszczyłem wszystkich Polaków od małego do starego. Wszystkie budynki spaliłem, a mienie i bydło zabrałem na potrzeby kurenia. Wśród zamordowanych ok. 1200 osób byli m.in. miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Dobrzański oraz nasz brat zakonny Józef Harmata SChr – liczył zaledwie 21 lat.

Po 78 latach, 29 sierpnia 2021 r., po raz 32. z pielgrzymką przybyli ci, którzy ocaleli – pozostali przy życiu oraz ich potomkowie, by wspólnie pomodlić się w intencji pomordowanych. Pielgrzymce przewodniczył jej główny organizator dr Leon Popek, a ponadto: ks. prof. Bernard Kołodziej SChr, ks. prałat Jan Buras i ks. Marcin Jankiewicz.

Główne uroczystości odbyły się na odnowionym cmentarzu ostrowieckim. Mszy Świętej, którą sprawowano obok pomnika-memoriału na cmentarnym ołtarzu polowym przy figurze Matki Boskiej – Patronce pojednania polsko-ukraińskiego, przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji w Łucku bp Witalij Skomarowski. W liturgii uczestniczyła delegacja z polskiego z Konsulatu Generalnego RP z Łucka oraz przedstawiciele władz polskich z Lublina i z Chełma. Niestety, pierwszy raz zabrakło przedstawicieli władz ukraińskich. Z Polski przyjechały dwa autokary pielgrzymów, kilka samochodów osobowych i motocykli. Przybyli również Ukraińcy z pobliskich wiosek. Po Mszy nastąpiło złożenie wieńców żałobnych i zniczy.  

tekst i foto: ks. Bernard Kołodziej SChr

Dołączamy nadto link do reportażu na temat tej zbrodni ludobójstwa i okolicznościowych uroczystości rocznicowych.


31 sierpnia 2021r. 230 4399 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne