W Dzień Ofiarowania Pańskiego, przypadający 2 lutego, rozważaliśmy ofiarowanie Jezusa w świątyni przez Maryję i Józefa, pokazując, że powierzają również siebie Bogu samemu. Stąd, jak pisał w Vita consecrata Jan Paweł II, ofiarowanie Jezusa jest ikoną dla tych wszystkich, którzy oddają swoje życie Chrystusowi, by w ten widzialny sposób go naśladować, jako posłusznego, ubogiego i czystego.

Już po raz XXI przedstawiciele różnych Instytutów Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego uczestniczyli w Mszy św. w Archikatedrze Poznańskiej pod przewodnictwem metropolity poznańskiego ks. abp. Stanisława Gądeckiego. Na tę uroczystość przybyli współbracia chrystusowcy z Domu Głównego (księża, klerycy, bracia zakonni), pobliskiego Puszczykowa oraz nowicjusze z Mórkowa wraz z ks. Franciszkiem i br. Andrzejem.

Ksiądz arcybiskup podkreślił w kazaniu związki konsekracji zakonnej z konsekracją chrzcielną. Wątek ten pojawił się w kontekście zeszłorocznych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski. Nawiązując do Listu Komisji ds. Instytutów Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wskazał na rolę, jaką odegrały wspólnoty zakonne na przestrzeni wieków, podkreślając „wczoraj”. Mówiąc o „dzisiaj” przestrzegał przed rutyną. Wybiegając do „jutro”, wskazał, że przyszli członkowie zakonów muszą pamiętać o tym, że nie wstępują do wspólnoty po to by szukać wygodnego życia, ale by uświęcając się, jeszcze bardziej dawali przeniknąć się „gorliwością świętych”.

W swoim kazaniu wspomniał także o Towarzystwie Chrystusowym, które powstało z duszpasterskiej troski o polską emigrację, jak i o założonym przez o. Posadzego zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.

Na koniec przywołując słowa Papieża Franciszka, zachęcił, by swoją posługę zawsze realizować z radością, mimo przeżywanych trudów.

Przedstawiciele instytutów zakonnych na zakończenie Eucharystii podziękowali abp Gądeckiemu za przychylność wobec zakonów, otwarte serce i złożyli życzenia z okazji 25 rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

Zapis audio kazania 

fot. kl. Patrick Studniarz SChr


03 lutego 2017r. 341 7874 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne