Jubileusz 50-lecia parafii w Kozielicach
Ewangelizacyjna misja św. Ottona z Bambergu sprzed 900 lat spowodowała ugruntowanie się chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim i ukształtowała tam kościelną strukturę.
I został rozpoczęty nowy rok formacyjny…
Pandemiczne ograniczenia sprzed kilku lat spowodowały zrodzenie się pięknej inicjatywy modlitewno-ewangelizacyjnej dla młodych: wspólnego spotkania młodzieży u progu nowego roku szkolnego i katechetycznego w Klępinie k/Stargardu. Ten młodzieżowy zlot rozpoczyna rok formacyjny, sezon Spotkań Formacyjnych Młodzieży.
Spotkanie autorskie z klerykiem naszego seminarium
Modlitwa za ofiary rzezi wołyńskiej oraz o pokój i pojednanie na ostrówieckim cmentarzu
„Nie o zemstę, ale o pamięć i prawdę wołają ofiary” – wiele razy to zdanie pojawiało się w mediach: i jest ono wciąż aktualne, i stanowi motto podejmowanych działań mających na celu godne upamiętnienie ofiar Zbrodni Wołyńskiej.
Doroczny zjazd ojców duchownych seminariów z całej Polski
Uroczystości dożynkowe w naszych parafiach
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, które w naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej i która jest świętem tytularnym w wielu naszych wspólnotach, nakreśla niejako datę rozpoczynają cykl dziękczynienia za plony. W dzień tego maryjnego święta przynosimy do pobłogosławienia do naszych świątyń zioła i kwiaty: to wyraz naszej wdzięczności za Bożą opatrzność, dobroć i łaskawość. W kolejnych dniach, szczególnie w wolne od codziennych zajęć soboty i niedziele, w naszych parafiach organizowane są dożynki z uroczystymi dziękczynnymi Eucharystiami i integracyjnymi spotkaniami we wspólnocie
Kurytybskie celebracje ku czci Czarnej Madonny
Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.
Niedziela refleksji nad misją i powołaniem świeckich w Kościele
W ostatnią niedzielę sierpnia 2024 r. Kościół w Brazylii zaprasza do refleksji nad misją i powołaniem osób świeckich. Albowiem ich zaangażowanie w najróżniejsze inicjatywy duszpasterskie, ruchy kościelne i apostolaty ma fundamentalne znaczenie w działalności Kościoła katolickiego na Ziemi Krzyża Południa. Warto również podkreślić, że wszyscy animatorzy życia parafialnego swoją misję wypełniają z dużym poświęceniem, a przez udział w kursach oraz spotkaniach dbają o pogłębienie swojego życia duchowego, intelektualnego oraz doskonalenie umiejętności przekazywania swojej wiedzy.
VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych
W dniach 23-25 sierpnia 2024 r. po raz siódmy już został zorganizowany Światowy Kongres Rodzin Polonijnych.
Kongres LSO
Odbywający się niemalże pod koniec wakacji Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza zgromadził w naszym Domu Głównym dosyć liczne grono ministrantów i lektorów nie tylko z naszych parafii.
Zmiany personalne…
Tradycyjnie już w okresie wakacyjnym dochodzi do zmian personalnych na placówkach duszpasterskich oraz podejmowania nowych obowiązków, zadań, funkcji.
Informacja o pogrzebie śp. Zuzanny Kozioł, mamy ks. Bogusława
Przyjazd kandydatów i rozpoczęcie aspirandatu
Grupa «Czarna – Czerwone Maki» na pielgrzymim szlaku
Tradycyjnie już 6 sierpnia 2024 r. o świcie z kościoła św. Anny w Warszawie wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup 17-tych (WPP AG 17) na Jasną Górę, a w niej grupa Czarna prowadzona przez chrystusowców. Tegoroczne pielgrzymowanie było naznaczone dziękczynieniem za pięćdziesiąty już raz pielgrzymowania grupy Czarnej. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: „Kocham Kościół” i stało się ono zarazem przedmiotem duchowych rozważań, które w oparciu o fragmenty Listów Nowego Testamentu prowadził nasz przewodnik ks. Marcin Sęk SChr, na co dzień proboszcz parafii pw. NSPJ w Kamieńcu Podolskim.
Podziękowania i wieści z Porto Alegre
Ks. Zdzisław Malczewski SChr, nasz Współbrat i polonijny duszpasterz z dotkniętego przed kilkoma miesiącami powodzią Porto Alegre przesyła obszerne i szczegółowe sprawozdanie z ostatniego czasu – czasu szacowania strat i podjętych prac remontowych przy polskim kościele w tym mieście. Dołącza również płynące z serca słowo podziękowania za przekazane wsparcie duchowe i materialne oraz kilka fotografii…
Zachęcamy do dalszej pomocy, którą koordynuje istniejąca przy naszej wspólnocie zakonnej Fundacja kard. Augusta Hlonda.
X Światowy Zlot ZHP poza granicami Polski
W dniach od 28 lipca do 9 sierpnia 2024 r. w stanicy „Raven Knoub” Karolinie Północnej, pod nazwą «Odrodzenie», odbył się X Światowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Polski. Dla przypomnienia dodajmy, że pierwszy światowy Zlot ZHP odbył się w 1969 roku na Monte Cassino.
Wakacyjne odwiedziny i pobyty w naszym Domu Głównym
W naszym Domu Głównym w okresie wakacyjnym wiele się działo…
Jubileusz stulecia parafii św. Ottona w Pyrzycach
Obchody 800-lecia chrztu Pomorzan w 1924 r. i usilne wołanie katolickiej społeczności w Pyrzycach, zwłaszcza mniejszości polskiej, spowodowały, że ówczesny pasterz diecezji wrocławskiej kard. Adolf Bertram erygował 1 sierpnia 1924 r. katolicką parafię w Pyrzycach pw. św. Ottona. Dokładnie sto lat później w miejscu, gdzie gromadzili się katolicy z miasta i okolicy na słuchaniu Słowa Bożego i sprawowaniu Eucharystii, rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bpa Zbigniewa Zielińskiego.
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Chyba nie było miejsca w naszej ojczyźnie, gdzie nie uczczono by kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczczono ją również poza jej granicami.
Dziesięciolecie i piętnastolecie kapłaństwa naszych Współbraci
Okres wakacyjny sprzyja spotykaniu się Współbraci: doroczne Dni Wspólnoty, w czasie których obchodzimy imieniny naszego Przełożonego Generalnego gromadzą wielu chrystusowców z różnych zakątków świata. Ten wspólnotowy zjazd również inspiruje do celebracji rocznic święceń kapłańskich, zwłaszcza tych jubileuszowych.
Poświęcenie pomnika upamiętniającego śmierć ks. P. Kontnego
W niedzielę, 28 lipca 2024, o godz. 10.30 w Lędzinach odbyło się uroczyste poświęcenie obelisku, upamiętniającego miejsce męczeńskiej śmierć ks. Pawła Kontnego SChr. Został on postawiony niedaleko tzw. "Owczarni", od strony remizy strażackiej, gdzie 1 lutego 1945 r. zginął ks. Paweł.
Na tablicy napisano: "Pamięci księdza Pawła Kontnego, który w dniu 1 lutego 1945 roku stanął w obronie lędzińskich kobiet i został zamordowany przez radzieckiego żołnierza. Lędziny 2024 r.".
Poświęcenia dokonał ks. Sławomir Szweter, proboszcz parafii pw. św. Anny w Lędzinach. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz miasta, radni powiatowi, duchowni, delegacja niemiecka z miasta Mitterteich, druhy i druhny OSP Lędziny oraz mieszkańcy.
Ponieważ obelisk posiada tylko samą tablicę, stąd p. Paweł Wanot, radny miasta Lędziny i jeden z pomysłodawców upamiętnienia tego miejsca, na swoim profilu Facebooka napisał: "Na początku przyszłego tygodnia w bryłę obelisku zostanie również zamontowany krzyż, który uświęci jeszcze bardziej to miejsce. Mam nadzieję, że ten obelisk będzie kolejnym, lecz nie ostatnim, elementem pamięci o Ks. Pawle Kontnym".
Ponieważ tego dnia parafia przeżywała swój odpust, stąd poświęcenie było pierwszym punktem programu tejże uroczystości, skąd w procesji udano się do kościoła, gdzie z kolei została odprawiona Msza św. odpustowa przez ks. Tadeusza Czakańskiego, byłego wicerektora i wykładowcę WSD w Katowicach.
Nuncjusz apostolski w RPA z wizytą wśród Polonii tego kraju
Imieniny Przełożonego Generalnego
Odbywające się podczas wakacji doroczne dwudniowe spotkanie wszystkich chrystusowców pozwala na doświadczenie tego, że między nami nie ma dali; pozwala na wzajemne dzielenie się duszpasterskimi blaskami i cieniami przeżywanymi na co dzień w różnych stronach świata, wszak do Poznania i Puszczykowa przybyli nań bracia i księża wielu pokoleń, przybyli z północy i południa, ze wschodu i zachodu.
X Krajowy Kongres Eucharystyczny w USA
W dniach od 17 do 21 lipca 2024 r. w Indianapolis, IN odbył się X Krajowy Kongres Eucharystyczny.
Książka promująca ojczyznę św. Jana Pawła II dotarła potomków emigrantów polskich w Brazylii…
„Bem-vindos à Polónia! (Witaj w Polsce!)” – to tytuł książki promującej Polskę jaką udało się w połowie lipca 2024 r. sprowadzić naszemu Współbratu, ks. Kazimierzowi Długoszowi SChr do Brazylii.
Druga Parafiada w Ilford
W ostatnim czasie, dokładnie ostatniego dnia czerwca 2024 r., w naszej parafii Ilford/WalthamCross/Southend odbyła się Parafiada – Dzień Rodziny. Podobnie jak w roku ubiegłym rozpoczęliśmy Eucharystią o godz. 12.00, po której otwarto wspólne Święto Rodzin naszych trzech wspólnot parafialnych. W programie – dzięki licznemu zaangażowaniu nauczycieli trzech szkół polskich znajdujących się na terenie naszej parafii, członków rad parafialnych oraz nieocenionej pomocy stu wolontariuszy – znalazło się wiele atrakcji dla wiernych, w tym dla dzieci i młodzieży.
Wizytacja ks. Generała w prowincji Królowej Polonii Zagranicznej
Z wakacyjną wizytą we wspólnotach formacyjnych…
Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa
Pogrzeb śp. Taty ks. Roberta Biela SChr