Tytularna uroczystość Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej stała się znakomitą okazją, aby podziękować Panu Bogu nie tylko za 90 lat istnienia Zgromadzenia, ale i za 30 lat pracy duszpasterskiej chrystusowców na Białorusi.

20 listopada 2022 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Kasabucki, biskup pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej (tyt. Scilium). Na jej początku ks. proboszcz Oleg Szpieć SChr przywołał kilka faktów historycznych, a mianowicie, że w ciągu tych 30 lat na ziemi białoruskiej posługiwało 18 naszych współbraci w takich miejscowościach jak Grodno, Iwie, Gieraniony, Subotniki, Pińsk, Brześć, Hancewicze, Łuniniec, Iszkołdź, Połoneczka, Niedźwiedzica i Mińsk. Właśnie Niedźwiedzica stała się pierwszą placówką, na którą przyjechał w 1992 r. śp. ks. Michał Kołodziej SChr. Obecnie na Białorusi pracuje trzech duszpasterzy, a powołani z Białorusi chrystusowcy zasilają szeregi polskich misjonarzy w Irlandii i w USA.

Podczas homilii hierarcha zauważył, że w ciągu 30 lat posługi duszpasterskiej chrystusowcy wykazywali się wszechstronną służbą, jak również podziękował, że i obecnie duszpasterze z Mińska są zaangażowani w rozmaite posługi dla kościoła lokalnego i zawsze gotowi wesprzeć rozmaite inicjatywy duszpasterskie nie zważając na trudności i przeszkody. Biskup Jerzy przywołując słowa Chrystusa „po owocach ich poznają” i wskazał na konkretne owoce pracy duszpasterskiej współbraci, szczególnie widoczne w licznych grupach i zespołach parafialnych które budują i współtworzą żywy Kościół na Białorusi. Pasterz kościoła odwołując się do nazwy Zgromadzenia, wskazał, że służenie duszpasterskie chrystusowców na Białorusi zawsze ukazywało Chrystusa Króla i przybliżało Jego Królestwo.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii współbracia chrystusowcy publicznie ponowili swej śluby zakonne, a parafianie szczerze podziękowali za ofiarne służenie i ze wzruszeniem i dumą razem odśpiewali hymn Towarzystwa Chrystusowego.

tekst: ks. dr Andrzej Łysy SChr
foto: Daria Stażok


22 listopada 2022r. 230 4361 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne