Ks. Kazimierz Długosz SChr dzieli się niezbyt optymistyczną wiadomością z Brazylii: chodzi o powodzie, które nawiedziły jej południowy stan Rio Grande do Sul:

W ostatnich dniach w Rio Grande do Sul, południowym stanie Brazylii, wystąpiła największą w historii tego kraju powódź. Pod wodą znalazło się ponad 200 powiatów. Stan wody nadal się podnosi. Według informacji otrzymanej wczoraj od pracującego w Porto Alegre naszego współbrata ks. Zdzisława Malczewskiego woda zalała także polski kościół i nadal jej przybywa. Ksiądz Malczewski od kilku dni jest bez prądu i bieżącej wody. W ostatniej wiadomości przysłał mi także informację, że w jego telefonie komórkowym wyczerpała się też bateria: jest to więc ostatnia wiadomość jaką mi przysłał.
Wesprzyjmy naszych Rodaków z Porto Alegre i ich duszpasterza gorącą modlitwą.
ks. K Długosz SChr

Ks. Zdzisław przesłał kolejne wiadomości…, a my dołączamy również informacje agencyjne dotyczące powodzi w Brazylii. Z akcją pomocową, jak przekazuje duszpasterz z Porto Alegre, pospieszyła społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski zawnioskował do jej Senatu o zorganizowanie specjalnej zbiórki na rzecz społeczności brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul. Ten gest solidarności wpisuje się w podjętą zaledwie kilka miesięcy wcześniej współpracę KULu z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Porto Alegre. Jako Współbracia ks. Zdzisława włączamy się i my w dzieło pomocy

*    *    *

Tymczasem, jak informuje watykański serwis miedialny, mieszkańcy Ukrainy nie tracą ducha i mimo wojennych warunków troszczą się o swe życie wiary. Nie wszędzie jest to łatwe. We wsi Kisielówka rosyjski agresor zniszczył domy mieszkańców i miejscowy kościół. Gdy tylko ludzie mogli wrócić do siebie, poprosili o pomoc w zorganizowaniu miejsca modlitwy, gdzie mogliby się spotykać na Eucharystii. W tym celu zakupiono i dostosowano specjalny kontener, w czym pomógł Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. U progu Wielkiego Tygodnia AD 2024 inauguracji i poświęcenia dokonał ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk OFM, a w uroczystości uczestniczył nasz przełożony generalny ks. Krzysztof Olejnik SChr (albowiem w Kisielówce posługują chrystusowcy, obecnie ks. Aleksandr Repin SChr). Nieco miesiąc później, na początku maja 2024 r. miejsce to odwiedził ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który od początku wojny na Ukrainie już kilkakrotnie udawał się z pomocą humanitarną do tego kraju, tę pomoc nieustannie koordynuje i nią kieruje. W tych akcjach towarzyszy mu o. Luca Bovio IMC, Sekretarz Krajowy Papieskiej Unii Misyjnej. Zapraszamy zatem do lektury całego artykułu zamieszczonego na portalu VaticanNews.

*    *    *

Ponadto losy Kisielówki, jej mieszkańców, a także zniszczonej wskutek działań wojennych świątyni z XIX wieku i poświęconej w marcu 2024 r. kontenerowej kaplicy opisuje kolejny odcinek cyklicznego programu W obiektywie Polonii – Wschód emitowanego w TVP Polonia. Program to cykl reportaży opowiadających o losach Polaków na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej. Odcinek pt. „Trudny powrót do Kisielówki” został wyemitowany w czwartek 13 czerwca 2024 r. Jest to już drugi odcinek opowiadający o tej polskiej wiosce w południowej Ukrainie i jej dzieje w sytuacji trwającej od prawie 850 dni agresji rosyjskiej, pierwszy pt. – „Na gruzach Kisielówki” wyemitowano w marcu 2023 r.

 


06 maja 230 4821 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne