7 listopada 2023 r., w dniu 41. rocznicy konsekracji kościoła w Binowie, abp Andrzej Dzięga, arcybiskup-metropolita szczecińsko-kamieński przy udziale koncelebrujących księży: ks. Bogusława Burgata SChr, wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Tadeusza Szponara, dziekana dekanatu Szczecin-Słoneczne oraz proboszczów pobliskich parafii chrystusowców i zaprzyjaźnionych parafii księży diecezjalnych, dokonał uroczystego poświęcenia nowego ołtarza, na którym od tej pory składamy Eucharystyczną Ofiarę.

Warto i trzeba zaznaczyć, że ołtarz ten powstał w rok po pobłogosławieniu repliki piętnastowiecznego przyściennego ołtarza z kopiami płaskorzeźb przedstawiających Wielką Rodzinę Maryi i sceny z legendy o św. Annie. Tamtego pobłogosławienia dokonał 14 sierpnia 2022 r. ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Ołtarz tak się spodobał mieszkańcom Binowa, że entuzjastycznie poparli pomysł, aby wyposażyć prezbiterium tego kościoła w pozostałe elementy stylistycznie komponujące się z repliką gotyckiego tryptyku. Kolejno w ciągu roku powstały więc zacheuszki, stojak pod paschał i chrzcielnica, krzyż procesyjno-ołtarzowy, kredensja, sedilie i ławki dla służby liturgicznej, a w końcu ambona i ołtarz-stół.

W uroczystości konsekracyjnej wzięła udział Wójt Gminy Stare Czarnowo, niegdysiejsza mieszkanka Binowa p. Marzena Grzywińska oraz Sołtys Binowa p. Piotr Paczkowski, który wszystkich uczestników uroczystej Mszy Świętej zaprosił na kolację do świetlicy. Kościół w Binowie, który był w średniowieczu pielgrzymkowym miejscem kultu maryjnego i autentycznych uzdrowień, zachwyca dziś pięknem prostoty stylu «wiejskiego» gotyku.

tekst i zdjęcia: ks. Krzysztof Jeruzalski SChr

 


07 listopada 2023r. 230 4929 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne