W sobotę 6 maja 2023 r. odbyła się pielgrzymka Polaków do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Kevelaer w Niemczech. Hasłem pielgrzymki były słowa Pana Jezusa: „Odwagi! To Ja jestem!”, a jej gospodarzem pielgrzymki była PMK Kleve z posługującymi w niej ks. Marcinem Dereszkiewiczem SChr i s. Justyną Chomką MChR. Do sanktuarium przybyli pielgrzymi z wielu stron Niemiec i Holandii. Byli to nasi Rodacy z wielu Polskich Misji Katolickich znajdujących się w Niemczech, którzy przyjechali ze swoimi duszpasterzami – chrystusowcami i siostrami misjonarkami. Nie zabrakło również przedstawicieli władz zakonnych, a mianowicie przełożonego Prowincji Towarzystwa Chrystusowego pw. Świętego Józefa ks. Bogdana Renusza SChr oraz Delegatki Przełożonej Generalnej na Niemcy i Belgię s. Bożeny Sienkiewicz MChR.

Wspólna modlitwa różańcowa przy Kaplicy Łaski, gdzie znajduje się cudowny obrazek Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, rozpoczęła wspólne pielgrzymowanie, a centralny punkt pielgrzymki stanowiła Msza Święta pod przewodnictwem bpa Grzegorza Suchodolskiego, biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej i przewodniczącego Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży (tyt. Mesarfelty). On też wygłosił okolicznościową homilię, w której podkreślił, jak ważną i potrzebną rolę pełni Maryja w Kościele i w życiu każdego człowieka. Zwracając się do pielgrzymów mówił: „Wizerunek Matki Bożej tutaj nie jest wielki, ale wielka jest Jej miłość. Musimy się na Nią napatrzeć, bo jak się nie napatrzymy to się nie spotkamy”. Po wspólnej Eucharystii odbyło się nabożeństwo majowe, które polskim, pełnym wiary śpiewem napełniło całe Kevelaer. Bardzo podniosłej atmosferze radości dodał wdzięczny śpiew scholki dziecięcej z PMK Kleve, a także chóru «Cantate Deo» z PMK Niederrhein.
tekst i zdjęcia: s. Justyna Chomka MChR

*    *    *

Tymczasem do archidiecezjalnych sanktuariów Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach i Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu w poniedziałek 1 maja 2023 r. pielgrzymowali wierni i duszpasterze z naszych poznańskich parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej Wawelskiej i Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Albowiem z początkiem bieżącego roku kościelnego w archidiecezji poznańskiej rozpoczęła nowenna przed koronacją Wizerunku Maryi w tamtejszym Sanktuarium. Hasło duchowych przygotowań, „Z Maryją w nowe czasy”, nawiązuje do motta zakończonej na początku 2022 r. peregrynacji Jasnogórskiej Ikony po parafiach archidiecezji, a sama koronacja stanowi jeden z duchowych owoców tego czasu. Smolicki wizerunek ma być przyozdobiony papieskimi koronami w sobotę 9 września 2023 r.


09 maja 2023r. 230 2870 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne